Spotrebiteľské ceny v Poľsku v septembri klesli o 0,8 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Varšava 16. októbra (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Poľsku v septembri medziročne klesli o 0,8 %, naznačoval to i rýchly odhad. Informovala o tom agentúra PAP na základe spresnených údajov poľského štatistického úradu GUS.

Konečný výsledok sa zhoduje s rýchlym odhadom, ktorý však sklamal analytikov. Očakávali totiž, že sa septembrový index spotrebiteľských cien v susednej krajine zníži o niečo menej, medziročne o 0,6 %.

V medzimesačnom porovnaní klesli ceny tovarov a služieb v najväčšej postkomunistickej ekonomike v Európskej únii v septembri o 0,3 %. To je horší výsledok ako ich zníženie o 0,2 %, ktoré signalizoval rýchly odhad. A sklamal aj ekonómov, ktorí pôvode očakávali, že spotrebiteľské ceny v Poľsku sa v septembri nezmenia a zostanú na augustovej úrovni.

Poľské ministerstvo hospodárstva predpovedá, že tento mesiac dosiahne medziročná miera inflácie v krajine -0,7 % a v medzimesačnom porovnaní stúpne o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.