Inflácia v eurozóne aj v EÚ v septembri klesla do záporných čísiel

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Luxemburg 16. októbra (TASR) - Medziročná miera inflácie v krajinách eurozóny aj v celej Európskej únii v septembri klesla do záporných čísiel na -0,1 %. Vyplýva zo spresnených údajov, ktoré dnes na svojej internetovej stránke zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

V auguste pritom dosiahla medziročná miera inflácie v regióne, ktorý platí eurom 0,1 % a v celej únii bola nulová. Aj vlani v septembri bola inflácia v euroregióne kladná, na úrovni 0,3 % a v EÚ na úrovni 0,4 %.

Spomedzi členských štátov EÚ malo zápornú infláciu v septembri 17 krajín, pričom najstrmšie sa v medziročnom porovnaní prepadli spotrebiteľské ceny na Cypre (-1,9 %), v Rumunsku (-1,5 %) a v Španielsku (-1,1 %). Naopak, najvyššiu infláciu zaznamenali v septembri Malta (1,6 %), Belgicko, Portugalsko a Švédsko (vo všetkých prípadoch 0,9 %).

V porovnaní s augustom sa medziročná miera inflácie znížila v 18 štátoch EÚ, v štyroch stagnovala a v šiestich vzrástla. Na Slovensku klesla medziročná inflácia v septembri na -0,5 % z -0,2 % v auguste.

Čo sa týka jednotlivých položiek, najväčší rast cien v eurozóne zaznamenali v septembri reštaurácie a kaviarne, a to o 0,12 percentuálneho bodu (p.b.). Zdražela aj zelenina (0,11 p.b.) a tabak (0,08 p.b.). Na druhej strane, negatívne sa na vývoji septembrovej inflácie odrazil pokles cien pohonných látok v doprave (-0,71 p.b.), vykurovacieho oleja (-0,25 p.b.) a cien mlieka syrov a vajec (-0,06 p.b.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.