Za súkromnú R1 pri Nitre od roku 2011 štát zaplatil 411 miliónov eur

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Bendík

Bratislava 17. októbra (TASR) - Súkromná rýchlostná cesta R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou vyšla štát od roku 2011 spolu na 411 miliónov eur. Toľko za ňu zaplatilo ministerstvo dopravy na splátkach odvtedy, čo sa dali v roku 2011 do užívania prvé úseky cesty.

Rýchlostná cesta R1 je vybudovaná a prevádzkovaná ako PPP projekt (projekt verejno-súkromného partnerstva). Ide o prvý a doteraz jediný takýto dopravný projekt na Slovensku, tvoria ho úseky z Nitry po Tekovské Nemce a obchvat Banskej Bystrice. Cestu postavila a teraz ju udržiava spoločnosť Granvia, ktorej platí štát ročné splátky. Tie sa pohybujú na úrovni približne 120 miliónov eur.

Platby štátu za cestu za druhú polovicu roka 2013 a rok 2014 však podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu nie sú ešte uzatvorené. Ministerstvo malo totiž niekoľko výhrad voči konaniu súkromnej firmy, ktoré sa premietli do sporov. "Medzi verejným obstarávateľom a koncesionárom zatiaľ neboli s konečnou platnosťou urovnané spory za druhú polovicu roka 2013 a rok 2014," konštatoval Kóňa. Rokovania v tejto súvislosti podľa jeho slov stále prebiehajú.

"Dôvodom boli napríklad nedostatky pri výkone zimnej údržby alebo nereagovanie na incident do stanoveného času," opísal Kóňa. Hoci spory neboli dosiaľ oficiálne urovnané, nijakým spôsobom to podľa neho neohrozuje chod projektu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.