Jednotný systém dozoru v EÚ sa osvedčil, stále však má nedostatky

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 19. októbra (TASR) - Nový európsky bankový dozor pod vedením Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšil bezpečnosť finančného sektora. Centrálne banky sa zhodujú aj v tom, že Jednotný mechanizmus dozoru (SSM - Single Supervisory Mechanism) rok po svojom vzniku vyžaduje vylepšenie. Informovala o tom agentúra DPA.

Viceprezidentka SSM Sabine Lautenschlägerová poukazuje na priveľa národných výnimiek, ktoré "podkopávajú úroveň dozoru a rovnosť z hľadiska hospodárskej súťaže".

Spolkové združenie nemeckých bánk (BdB) tvrdí, že SSM príliš rýchlo požaduje priveľa dát, avšak jej vlastné rozhodovanie trvá pridlho. Ďalšie nemecké bankové združenie VÖB sa zas sťažuje na chaotický systém úradov a pravidiel.

Nový dozor ECB od 4. novembra 2014 vykonáva priamy dohľad nad 123 poprednými bankami v 19 štátoch eurozóny. Pred spustením SSM sa ECB zameriavala na kontrolu bilancií bánk a preverovala ich v záťažových testoch z hľadiska ich pripravenosti na krízu a schopnosti odolať kritickej situácii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.