VIDEO: Vo voľbách v Kanade zvíťazili podľa odhadov opoziční liberáli

Šéf kanadskej liberálnej strany Justin Trudeau so svojou manželkou sa teší z víťazstva vo voľbách. Foto: TASR/AP

Montreal/Calgary 20. októbra (TASR) - Kanadská liberálna strana pod vedením Justina Trudeaua zvíťazila v pondelkových parlamentných voľbách, ktoré ukončia deväťročnú vládu konzervatívcov premiéra Stephena Harpera, vyplýva zo zhodných odhadov hlavných kanadských televízií. Verejnoprávna CBC počas prebiehajúceho sčítania hlasov pripísala liberálom väčšinu v Dolnej snemovni.

Stúpenci liberálov vo volebnom ústredí strany nadšene privítali priebežné odhady, podľa ktorých sa Trudeau (43) stane predsedom vlády. Synovi bývalého premiéra Pierra Trudeaua sa podarilo stranu vytiahnuť z tretieho na prvé miesto v prieskumoch len v posledných dňoch kampane, píše agentúra Reuters.

Po víťazstve liberálov sa očakáva okrem iného výrazná zmena v zahraničnej politike kanadskej vlády smerom k multilateralizmu po odmeranom postoji doterajšieho vedenia k OSN v uplynulých rokoch.

Trudeau uviedol, že chce napraviť chladné vzťahy Kanady s vládou prezidenta USA Baracka Obamu, stiahnuť Kanadu z bojovej misie proti militantom zo skupiny Islamský štát v prospech zvýšenia humanitárnej pomoci, ako aj riešiť otázky klimatickej zmeny.

Bývalý učiteľ prevzal vedenie strany pred dvoma rokmi a vyviedol ju z politicky neistých vôd s prísľubom opatrení podporujúcich ekonomiku i strhujúcimi výzvami na návrat k spoločenskému liberalizmu po konzervatívnej vláde, ťahajúcej krajinu doprava.

Trudeau, ktorého otec Pierre je považovaný za otca modernej Kanady, bude druhým najmladším premiérom v histórii krajiny.

Harper odstúpil z čela strany, Trudeau sľubuje "skutočné zmeny"

Doterajší kanadský premiér Stephen Harper odstúpil z postu lídra svojej Kanadskej konzervatívnej strany po zdrvujúcej porážke v pondelňajších parlamentných voľbách.

Kanaďania hlasovali za ráznu zmenu vo vedení krajiny po takmer desiatich rokoch Harperovej vlády, keď vo voľbách jasne zvíťazila Kanadská liberálna strana. Novým predsedom vlády bude jej líder Justin Trudeau, syn expremiéra Pierra Trudeaua, po tom, ako liberáli získali už podľa priebežných výsledkov väčšinu v dolnej snemovni.

Konzervatívci oznámili, že Harper dal strane pokyn, aby vymenovala dočasného lídra. Sám ostane poslancom po tom, ako obhájil kreslo vo svojom volebnom obvode.

Trudeau prisľúbil krajine "skutočné zmeny" s tým, že bude "premiérom všetkých Kanaďanov". Poďakoval sa svojim voličom, no aj odchádzajúcemu premiérovi Harperovi za jeho prácu. "Konzervatívci nie sú naši nepriatelia, ale naši susedia," uviedol.

Liberáli podľa Trudeaua zvíťazili, pretože počúvali ľudí. "Porazili sme strach nádejou, cynizmus tvrdou prácou a negativitu pozitívnou víziou, ktorá spája všetkých Kanaďanov," vyhlásil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.