Súdna rada posúdi disciplinárny návrh na Š. Harabina pre jeho výroky

Na archívnej snímke Štefan Harabin Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 20. októbra (TASR) – Bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin môže čeliť až trom disciplinárnym stíhaniam. S návrhom na ďalšie prišli v pondelok (19.10.) členovia Súdnej rady Ján Kľučka, Elena Berthotyová a Dušan Čimo.

Rada sa bude zaoberať výrokmi na adresu predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, prezidenta SR Andreja Kisku a Trestného kolégia Najvyššieho súdu. Kľučka, Berthotyová a Čimo sa domnievajú, že Harabin nimi porušil povinnosť sudcu zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť výkonu funkcie sudcu.

Podľa Berthotyovej majú aj sudcovia právo na slobodu prejavu, nie je však bezbrehé. „Myslíme si dokonca, že sudca má právo verejne kritizovať aj ústavných činiteľov, ale táto kritika musí byť v rovine vecnej, nesmie byť hanlivá a urážlivá, ako to bolo v tomto prípade,“ odôvodnila sudkyňa Najvyššieho súdu.

Navrhovatelia žiadajú v tomto prípade pre Harabina druhý najprísnejší disciplinárny trest - preloženie na súd nižšieho stupňa. Všímajú si pritom výroky, ktoré bývalý najvyšší predstaviteľ justície uviedol 8. septembra v reakcii na prijatie prezidenta Kisku predsedníčkou Najvyššieho súdu Švecovou.

Švecová po schôdzke s hlavou štátu pre médiá uviedla, že by si vedela predstaviť zmenu na čele Trestného kolégia, ktoré viedol Harabin. Šéf trestných sudcov ju vzápätí obvinil, že sa riadi verejnou mienkou a politikmi. „Svojím spôsobom je to chudera. Hovorím vám, za chvíľu sa môže stať, že skončí na psychiatrii a potom mňa z toho budú obviňovať, ale ja za to nemôžem,“ uviedol.

Harabin v tento deň zaútočil aj na Kisku, keď povedal, že je ako „riaditeľ Guantanáma“ (vojenská základňa USA na Kube, kde väznia militantov z Blízkeho východu, pozn. TASR). Vyhlásil, že si prezidenta neváži, lebo „on je skutočne rozmýšľajúci v rovine úžerníckych úrokov, nič viac“.

Na svojich kolegov v Trestnom kolégiu Harabin zaútočil 29. septembra potom, ako hlasovaním dospeli k tomu, že policajná inšpekcia ministra vnútra je zákonná. Harabin tvrdí opak. „Ja vám teraz tvrdím, že týmto hlasovaním, za ktoré sa budú všetci hanbiť, to je otázka minimálne pol roka, Trestné kolégium de facto dalo najavo, že nie je Trestné kolégium Najvyššieho súdu, ale Trestné kolégium ministra vnútra,“ uviedol.

Súdna rada v pondelok o tomto disciplinárnom návrhu nerozhodla. Na návrh predsedníčky Jany Bajánkovej vytvorila trojčlennú komisiu. „Posúdi návrh, ktorý odznel v ústnej forme, všetky tie aspekty, ktoré sú tam stanovené, s tým, že predloží na najbližšie zasadnutie konkrétny výstup,“ priblížila šéfka rady.

„Môj osobný názor je taký, že sudca by sa mal zdržať všetkého, čím by narušil vážnosť a dôstojnosť sudcovského stavu,“ uviedla s tým, že musia byť splnené podmienky pre disciplinárny návrh. To by podľa Bajánkovej nebolo vtedy, keby výroky neodzneli v súvislosti s výkonom sudcovskej funkcie.

Kľučka, Berthotyová a Čimo prišli s návrhom na disciplinárne stíhanie Harabina aj na minulom zasadnutí Súdnej rady v septembri. Vyčítali mu, že nebol ochotný zvolať zasadnutie Trestnoprávneho kolégia ohľadom rozdielnych názorov na zákonnosť policajnej inšpekcie ministerstva vnútra a na zákonnosť rozsudkov sudcu Milana Vargu v Česku odsúdeného za jazdu pod vplyvom alkoholu.

Tento návrh zobrali členovia rady v pondelok späť. Berthotyová to odôvodnila tým, že rokovala s predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou, ktorá si ho osvojila. „Rozhodla sa prevziať iniciatívu,“ vysvetlila kolegom v rade.

Švecová pritom už aj 1. októbra podala disciplinárny návrh, ktorý smeruje voči zrušenému senátu 1T, v ktorom sedel okrem Harabina aj Viliam Dohňanský a Gabriela Šimonová. Domnieva sa, že sa dopustili závažného disciplinárneho previnenia v súvislosti s ich rozsudkom, po ktorom sa dostal na slobodu Milan M., odsúdený z trestného činu sexuálneho násilia.

Šéfka Najvyššieho súdu žiada, aby boli Harabin a Dohňanský preradení na súd nižšieho stupňa a Šimonovej znížený plat na dobu pol roka. Harabin tento počin kritizoval. Domnieva sa, že by nemali byť stíhaní za právny názor, čo je podľa neho neprípustné.

Švecová už čelí aj odvetnému kroku sudcov. Viliam Dohňanský podal disciplinárny návrh voči nej a žiada pre predsedníčku najvyšší možný trest – odvolanie z funkcie sudcu. Napadol Švecovej postup, ktorým rozpustila ich senát 1T, čím podľa neho zneužila svoju funkciu. O tomto návrhu by mala Súdna rada rozhodnúť na novembrovom zasadnutí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.