Dnes je Svetový deň štatistikov, sláviť sa bude každých päť rokov

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava/New York 20. októbra (TASR) - Druhýkrát dnes slávi svetové spoločenstvo a odborníci na štatistiku Svetový deň štatistiky. Prvýkrát sa oslavoval v roku 2010 a pripomína sa každých päť rokov. Jeho témou v roku 2015 je "Kvalitnejšie údaje, vyššia kvalita života" (Better data, better lives), informuje Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke. Zvolenou témou sa kladie dôraz na kvalitu štatistických oficiálnych údajov z pohľadu ich analyzovania a prijímania politických rozhodnutí v prospech trvalo udržateľného rozvoja.

Štatistická komisia OSN na 41. zasadnutí vo februári 2010 navrhla, aby sa prvý Svetový deň štatistiky konal 20. októbra 2010. Valné zhromaždenie OSN oficiálne vyhlásilo 20. október za Svetový deň štatistiky. Pripomína sa tým, nakoľko významné je mať k dispozícii dôveryhodné údaje, na základe ktorých je možné vypracovať spoľahlivé indikátory na meranie pokroku dosiahnutého krajinou.

Better data = better lives. Statistics help decision makers develop policies that help millions of people across the globe.Find out more about Tuesday's World #StatsDay15 at: http://bit.ly/StatsDay15

Posted by United Nations on Montag, 19. Oktober 2015

Medzi ciele Svetového dňa štatistiky patrí osláviť dlhú históriu oficiálnej štatistiky, ale aj zdôrazniť jej základnú úlohu produkovať národné trvalo udržateľné, spoľahlivé a aktuálne štatistické údaje, priblížil Štatistický úrad (ŠÚ) SR na svojej webovej stránke. K ďalším cieľom tohto svetového dňa patrí vyzdvihnúť potrebu vysokokvalitných, oficiálnych štatistických informácií v rozhodovacích procesoch a pri tvorbe jednotlivých politík, ako aj podieľať sa na rozvoji spoľahlivejších zdrojov údajov, štatistických metód a na využívaní nových technológií.

V roku 2010 sa súvisiace aktivity uskutočnili vo vyše 130 štátoch sveta vrátane Slovenska a podieľalo sa na nich minimálne 40 regionálnych či medzinárodných organizácií. Priatelia presných čísel, akými štatistici nepochybne sú, sa podľa OSN pri výbere svetového dňa pohrali s číslicami, keď bol prvý Svetový deň štatistiky stanovený na dátum 20. 10. 2010.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.