Štúdia naznačuje, že život na Zemi jestvoval o 300 miliónov rokov skôr

Ilustračná snímka Foto: TASR

Sydney 20. októbra (TASR) - Americkí vedci objavili v horninách v Západnej Austrálii skameneliny mikroorganizmov, ktorých vek stanovili na 4,1 miliardy rokov. Znamená to, že život na Zemi možno jestvuje o 300 miliónov rokov dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Vyplýva to z dnes zverejnenej vedeckej štúdie, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Bádatelia skúmajúci horniny v oblasti Jack Hills, ležiacej približne 800 kilometrov od mesta Perth, objavili mikroskopické skameneliny v zrnkách grafitu, ktoré uviazli v kryštáloch zirkónu. Materiál nachádzajúci sa v grafite obsahoval izotop uhlíka, ktorý sa zvyčajne spája so živými organizmami, čo naznačuje, že život na Zemi sa objavil relatívne krátko po jej vzniku pred 4,6 miliardami rokov.

Tím vedcov vedených Markom Harrisonom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) uviedol, že ku kontaminácii grafitu nedošlo ani po niekoľkých miliardách rokov vďaka tomu, že sa nachádzal v zirkónovom puzdre. Podľa Harrisona "môže byť prítomnosť izotopu uhlíka v hornine dôkazom, že život na Zemi vznikol pred 4,1 miliardami rokov".

"Z našej štúdie vyplýva, že izotop uhlíka sa na zemskom povrchu nachádza zhruba o 300 miliónov rokov dlhšie, ako dokazovali doposiaľ najstaršie vzorky nájdené na juhozápade Grónska," uvádza sa v štúdii amerických vedcov, ktorá bola dnes publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.