Vláda nesúhlasí s návrhom na odvolanie ministra školstva

Na archívnej snímke minister školstva, vedy výskumu a športu SR Juraj Draxler Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 21. októbra (TASR) – Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny opozičných poslancov Národnej rady SR s odvolaním ministra školstva Juraja Draxlera z funkcie. Tento pokus považuje za prejav účelového úsilia opozície diskreditovať úspechy exekutívy v rezorte školstva pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

V materiáli, ktorý vláda dnes prerokovala na svojej schôdzi, poukázala na mnohé pozitíva pôsobenia Draxlera od jeho nástupu do funkcie.

Napríklad sa to týka dvoch výziev na rozšírenie kapacít materských škôl, vďaka ktorým bude umiestnených takmer 5200 detí, prácu získa okolo 500 učiteliek v 200 problematických obciach a mestách, ktoré boli úspešnými žiadateľmi. Ministerstvo prijalo tiež inovované štátne vzdelávacie programy pre základné školy a gymnáziá. Začalo riešiť kritické oblasti kapacít základných škôl. V 27 obciach po celom Slovensku sa pustila výstavba modulových základných škôl.

"V aktívnej spolupráci so všetkými zamestnávateľskými zväzmi bol pripravený prelomový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Ministerstvo v spolupráci s rezortom práce zastavilo prázdninové prepúšťanie učiteľov," konštatuje sa ďalej v materiáli.

Pripomína tiež nový komplexný zákon o športe či odstránenie dlhoročnej praxe nákupov učebníc cudzieho jazyka rodičmi. Napríklad anglický jazyk pre prvý stupeň ZŠ je plne pokrytý príspevkom, ktorý ministerstvo posiela na školy.

Za pôsobenia Draxlera sa zrýchlil proces digitalizácie jednotlivých vzdelávacích programov. Spustili sa taktiež zmeny vo vysokom školstve sprísnenou akreditačnou politikou.

Opozícia uvádza tri dôvody na Draxlerovo odvolanie, a to kauzu v Metodicko-pedagogickom centre (MPC), dianie okolo Iuventy a personálnu politiku ministra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.