Slovensko prispeje ku kontrole rešpektovania zákazu jadrových skúšok

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas zasadnutia 181. schôdze vlády SR 21. októbra 2015 v Bratislave. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 21. októbra (TASR) - Slovensko bude spolupracovať na príprave inšpektorov novej Organizácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Vláda dnes súhlasila s uzavretím dohody s prípravnou komisiou organizácie. Tá bude sídliť vo Viedni. Ešte tak musí urobiť parlament a ratifikovať ju prezident.

Zmluva počíta s vytvorením rozsiahleho medzinárodného monitorovacieho systému, ktorý bude tvoriť 321 monitorovacích staníc a 16 laboratórií.

SR od začiatku podporuje činnosť prípravnej komisie pri napĺňaní jej mandátu na vybudovanie monitorovacieho systému a osobitne pri výcviku inšpektorov. Vo vojenskom priestore Turecký vrch na Záhorí sa konalo už osem medzinárodných poľných cvičení, testov a kurzov budúcich inšpektorov.

Dohoda, s ktorou dnes súhlasila vláda, sformalizuje a rozšíri doterajšiu spoluprácu. Na území Slovenska bude dočasný technický sekretariát organizácie pripravovať testy, cvičenia a tréning s použitím špecifických technológií. Ide o konkrétny príspevok Slovenska ku kontrole rešpektovania medzinárodnej zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

Tá zakazuje všetky jadrové skúšky pre vojenské, ako aj civilné účely. SR je dlhodobým podporovateľom urýchleného nadobudnutia jej účinnosti. Podpísala ju 30. septembra 1996 a ratifikovala 3. marca 1998.

"Patrí medzi základné nástroje režimu nešírenia jadrových zbraní a predstavuje dôležitý krok k udržaniu a posilneniu globálnej bezpečnosti," pripomenul minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Podľa neho je tiež potrebné etablovať systém na overenie toho, ako sa dodržiava. "Slovensko je pripravené aktívne prispieť k vybudovaniu potrebného verifikačného režimu," deklaroval.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.