Viktor Orbán: Migračná kríza ohrozuje formu života Európanov

Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/AP

Budapešť 30. októbra (TASR) - Európske národy sa začínajú zobúdzať, vyhlásil dnes v súvislosti s migračnou krízou predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa jeho slov ide o otázku kultúry - ohrozený je životný štýl Európanov a pritom je to aj ťažká sociálna a bezpečnostná problematika.

Orbán v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth rádió zdôraznil, že prijímaním utečencov Európa prijíma aj ich svojské vnútorné konflikty a objavuje sa čoraz viac správ o zhoršujúcej sa bezpečnosti v Európe. Pripomenul, že podľa viacerých odhadov na našom kontinente stúpla aj teroristická hrozba.

"V Európe ešte stále neprijímajú maďarský postoj - postoj zdravého rozumu -, pritom sem stále prúdia denne desaťtisíce nikým nepoznaných a nekontrolovaných cudzincov," povedal Orbán.

O systéme prerozdeľovania utečencov premiér vyhlásil, že je to protiprávny, nerozumný a neférový systém. "Európska únia ho chce zmeniť na stály mechanizmus, čo je v rozpore so záujmami a ponímaním Maďarov," dodal.

Podľa jeho vyjadrenia chýba odpoveď aj na otázku, čo ak niekoho pošlú z utečencov do Budapešti, ale on tam nebude chcieť ísť.

"Nikto nepoveril vodcov únie, aby národným štátom nanútili ľudí, ktorí do Európy prišli ilegálne," uzavrel maďarský ministerský predseda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.