Pred schôdzkou šéfov koaličných strán Nemecka rastie tlak na Merkelovú

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto Foto: TASR/AP/Michael Sohn

Berlín 30. októbra (TASR) - Pred víkendovým stretnutím predsedov strán nemeckej vládnej koalície rastie tlak na spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú. V parlamentnom klube kresťanských demokratov sa už pripravujú návrhy, ktoré od vlády žiadajú, aby obmedzila príchod utečencov, uviedol politik Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Christian von Stetten pre dnešné vydanie novín Handelsblatt.

"Čakáme, na čom sa vláda cez víkend uznesie. Potom uvidíme v pondelok, či podporíme prípadné návrhy," dodal podľa agentúry DPA. Aj štátny tajomník ministerstva financií Jens Spahn (CDU) žiada po schválených zmenách azylového zákona ďalšie kroky. "Potrebujeme obmedzenie zlučovania rodín (azylantov)," uviedol pre Handelsblatt.

Podpredsedníčka CDU Julia Klöcknerová sa podľa vlastných slov síce domnieva, že koalícia sa cez víkend zhodne, no aj ona sa tiež vyslovila za obmedzenie prílevu utečencov. "Ak by si Bavorsko už nerobilo svoju prácu, ale ľudí posadilo do autobusov a odvážalo pred dvere ďalším spolkovým krajinám, mali by sme v Nemecku celkom iný problém," povedala pre DPA. "Preto si myslím, že aj SPD uzná: potrebujeme odbremenenie a obmedzenie," dodala v zmienke o koaličnej Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD).

Atmosféra pred stretnutím Merkelovej, šéfa bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Horsta Seehofera a vicekancelára a šéfa SPD Sigmara Gabriela je napätá už niekoľko dní. Seehofer opakovane zvyšoval tlak na koaličných partnerov, pretože nával utečencov na rakúsko-bavorskej hranici neutícha.

Gabriel obvinil Seehofera a Merkelovú, že svojím sporom okolo azylovej politiky ohrozujú prácu vlády a medzičasom dokonca aj jej schopnosť konať. "Táto forma vzájomného vydierania a osočovania je nedôstojná a jednoducho nezodpovedná," povedal Gabriel pre spravodajský portál Spiegel Online.

Vicekancelár sa odvolával najmä na ultimátum na obmedzenie prílevu migrantov, ktoré dal bavorský premiér Seehofer kancelárke do nedeľňajšieho stretnutia predsedov troch koaličných strán. Merkelová však odkázala, že rýchlu zmenu situácie nemožno očakávať. "Čím dlhšie spor v únii (CDU/CSU) potrvá, tým viac ľudí sa odvráti od politiky a tým viac získajú pravicoví radikáli," dodal Gabriel.

Komisár EÚ Günther Oettinger vyzval predstaviteľov nemeckej koalície, aby svoj spor bezodkladne urovnali. "V niektorých krajinách EÚ zažívame posun doprava, pravicoví populisti získavajú na podpore. Nemecká spolková vláda je pre nás dôležitou oporou stability," povedal politik z CDU pre dnešné vydanie novín Rheinische Post. "Očakávame, že Berlín sa vnútorne nerozvadí, ale zostane schopný konať," podčiarkol Oettinger.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.