Kúpele Smerdžonka pripravili deň otvorených dverí

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Červený Kláštor 30. októbra (TASR) - Aj tento rok patril 29. október Svetovému dňu psoriázy. Ide o dedičné kožné ochorenie, ktoré predstavuje pre pacientov okrem bolesti aj zásah do ich spoločenského a emocionálneho života. "Cieľom 11. Svetového dňa psoriázy je zvýšiť povedomie o tomto ochorení, podporiť empatiu voči ľuďom trpiacim psoriázou a celosvetovo zabezpečiť lepší prístup k liečbe. Pri tejto príležitosti pripravili Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka na sobotu 31. októbra deň otvorených dverí," informovala Erika Šalatová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny

Psoriáza trápi približne 125 miliónov ľudí vo svete. Objaviť sa môže v akomkoľvek veku a to aj napriek tomu, že ju dovtedy nikto v rodine pacienta nemal. "Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že ochorenie postihuje len kožu, nemusí to tak byť. Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže zasiahnuť kožu, nechty, ale aj kĺby," upozornil lekár z kúpeľov Smerdžonka Ivan Margitics. Podľa neho existuje niekoľko možností, ako psoriázu liečiť, avšak celkom vyliečiteľná nie je. Efektívnou liečbou sa dajú príznaky zmierniť až tak, že sa nemusí prejaviť roky. Preto je pri liečbe nevyhnutné nevzdávať sa a hľadať riešenia, pretože u každého pacienta môže pomôcť niečo iné. Svetový deň psoriázy pripomína, aké je dôležité venovať pozornosť tomuto ochoreniu a ľuďom, ktorí ním trpia.

"Psoriáza si vyžaduje komplexnú liečbu. Okrem lokálnej liečby, fototerapie a celkovej liečby má svoje nezastupiteľné miesto aj kúpeľná liečba, tzv. balneoterapia. Vhodné sú sírne minerálne pramene, ktoré majú blahodarne účinky nielen na kožu, ale aj na svaly a kĺby," objasnil Margitics. Najčastejšou formou je chronická ložisková psoriáza, ktorá tvorí asi 80 percent prípadov. Ložiská psoriázy sa nachádzajú vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v krížovej a driekovej oblasti a postupne môžu splývať do väčších nepravidelných plôch. Na nechtoch a kĺboch sa vytvárajú patologické zmeny, ktoré v prípade nechtov spôsobujú len kozmetickú chybu, avšak pri kĺboch už ide o funkčnú chybu. "Ložiská sú červenej farby, prekryté suchými šupinami a aj keď ide o suchú pokožku nesvrbia alebo len mierne. Hoci psoriáza v niektorých prípadoch nevyzerá vizuálne veľmi príťažlivo, treba si uvedomiť, že nie je nákazlivá," zdôraznil Margitics.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.