Podpora na malé obnoviteľné zdroje energie ešte nebola spustená

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 30. októbra (TASR) - Podpora na malé obnoviteľné zdroje energie (OZE) pre domácnosti ešte nebola spustená, čiže zatiaľ sa o poukážky ešte nedá žiadať. Uviedol to pre TASR riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Eduard Jambor.

"Pred časom sme ale prostredníctvom prieskumu trhu zisťovali, aký by bol záujem o kúpu zariadení práve v prípade spustenia podpory v rámci národného projektu Zelená domácnostiam. Z výsledkov vyplynulo, že až tri štvrtiny opýtaných by malo záujem o solárne kolektory na ohrev vody. Môže to súvisieť s tým, že ohrev vody tvorí významnú položku v rozpočte za energiu v každej domácnosti a najmä pre viacpočetné rodiny sú preto solárne kolektory veľmi zaujímavou investíciou," priblížil.

Tretina opýtaných by podľa Jambora mala záujem investovať do fotovoltických panelov na výrobu elektriny a necelá tretina sa zamýšľala nad kúpou tepelného čerpadla. "Približne jedna štvrtina ľudí spomenula kotly na biomasu. Má na to vplyv pravdepodobne aj fakt, že pri výbere kotlov treba do veľkej miery zvažovať aj dostupnosť a cenu za palivo v konkrétnom regióne," doplnil.

Pripomenul, že solárne kolektory, fotovoltické panely a tepelné čerpadlá nevypúšťajú znečisťujúce látky do ovzdušia. "Ak sa aj po spustení projektu Zelená domácnostiam potvrdí vyšší záujem o tieto zariadenia, bude to znamenať, že prispejú k napĺňaniu cieľov týkajúcich sa využívania obnoviteľných zdrojov energie, ale zároveň aj tzv. nízkouhlíkového hospodárstva," dodal Jambor.

Národný projekt SIEA Zelená domácnostiam je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR. V pilotnom projekte bude v prvej fáze k dispozícii 45 miliónov eur. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení OZE zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.