Zisk najväčšieho svetového výrobcu luxusných áut prekvapujúco vzrástol

Rolls-Royce Foto: TASR/AP

Mníchov 3. novembra (TASR) - Nemecká automobilka BMW, ktorá je najväčším svetovým výrobcom luxusných vozidiel, zaznamenala v 3. štvrťroku 2015 nečakaný nárast prevádzkového zisku. Analytici jej totiž predpovedali jeho pokles. Pod tento výsledok sa podpísal dobrý odbyt na európskom trhu s vysokými maržami, ktorý zmiernil negatívny vplyv slabšieho predaja v Číne na celkové výsledky automobilky. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.

Zisk Bayerische Motoren Werke (BMW) pred úrokmi a zdanením (EBIT) za tri mesiace do konca septembra 2015 vzrástol medziročne o 4,3 % na 2,35 miliardy eur. Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, pritom očakávali, že EBIT automobilky klesne na 2,16 miliardy eur.

Tržby BMW sa v sledovanom období zvýšili medziročne o 14 % na 22,3 miliardy eur. Prispeli k tomu aj priaznivé kurzové vplyvy.

Predaj vozidiel z produkcie BMW v Európe, ktorá je hlavným trhom automobilky a podieľa sa zhruba 40 % na jej celkovom odbyte, sa v 3. kvartáli zvýšil o 6,9 % na 545.062 áut. Koncern, ktorý okrem vozidiel BMW vyrába aj značky Mini a Rolls Royce, vďaka tomu potvrdil svoj cieľ, ktorým je prekonať vlaňajší odbyt na úrovni 2,12 milióna predaných áut. Mníchovský koncern však zároveň upozornil, že na americkom trhu čelí veľkému konkurenčnému tlaku a jeho odbyt v Číne spomaľuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.