Aktivita poľského výrobného sektora v októbri vzrástla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Varšava 3. novembra (TASR) - Aktivita poľského výrobného sektora v októbri rástla najrýchlejšie za uplynulé tri mesiace. Dôvodom bolo výrazné zvýšenie jeho produkcie aj nových objednávok. To signalizuje, že najväčšia postkomunistická ekonomika v rámci Európskej únie (EÚ) pokračuje v expanzii. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe prieskumu spoločnosti Markit Economics.

Podľa tohto prieskumu index nákupných manažérov (PMI) z poľského výrobného sektora v októbri 2015 vzrástol na 52,2 bodu zo septembrových 50,9 bodu, čo bola jeho najnižšia úroveň za 12 mesiacov.

Hodnota indexu sa tak vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity v danom odvetví od jej rastu.

Prieskum tiež odhalil, že produkcia výrobného sektora aj nové objednávky na poľské priemyselné výrobky sa v októbri zvýšili, už 13. mesiac po sebe, a to najstrmšie za tri mesiace. Prispelo k tomu oživenie exportu, ktorý sa po septembrovom miernom poklese v októbri znova zvýšil.

Aj zamestnanosť v poľskom výrobnom sektore minulý mesiac vzrástla, zatiaľ čo vstupné ceny znova klesli, najmä v dôsledku zlacnenia ropy. To núti podniky, aby znižovali ceny hotových výrobkov. Októbrový pokles výrobných cien bol zároveň najväčší za 13 mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.