Utečenecká kríza by mala byť kritériom pri posudzovaní rozpočtov

Holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem Foto: TASR/AP/Phil Nijhuis

Brusel 3. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) by mala zvážiť faktor utečeneckej krízy pri posudzovaní rozpočtov niektorých členských krajín EÚ. Uviedol to v pondelok (2.11.) predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

V súvislosti s utečeneckou krízou a jej vplyvom na národné rozpočty niektorých krajín šéf Euroskupiny na tlačovej konferencii v Haagu uviedol, že pre niektoré krajiny existuje riziko "vykoľajenia" rozpočtu.

"V týchto prípadoch komisia bude musieť vziať do úvahy takéto výnimočné okolnosti a ja si myslím, že to aj urobí," povedal Dijsselbloem.

Dodal, že kým niektoré členské krajiny takmer vôbec neprijímajú utečencov, ďalšie štáty majú "dostatočnú fiškálnu rezervu" na ich prijímanie bez toho, aby ohrozili národný rozpočet. Zároveň však podľa jeho slov "musí existovať priama súvislosť medzi dodatočnými nákladmi a prijímaním veľkého počtu utečencov".

Šéf Euroskupiny však nešpecifikoval, ktoré členské krajiny môžu byť predmetom posudzovania rozpočtu z tohto hľadiska. Pripomenul ale príklad Grécka, ktoré každý deň čelí prílevu tisícok utečencov, pričom Grécko sa s touto situáciou nemôže vyrovnať samo, a preto EÚ musí pomôcť vláde v Aténach.

Dijsselbloem minulý týždeň (26.10.) v súvislosti s utečeneckou krízou rovnako upozornil, že tie členské krajiny EÚ, ktoré sa nebudú podieľať na prijímaní utečencov, by mali dostať menej finančných prostriedkov v podobe eurofondov. Takto ušetrené zdroje z rozpočtu EÚ, ktoré cez fondy smerujú napríklad do Poľska, Českej republiky a Maďarska, by sa podľa neho mohli využiť na financovanie starostlivosti o žiadateľov o azyl v Turecku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.