Rumunský premiér podal demisiu

Rumunský premiér Victor Ponta, archívne foto Foto: TASR/AP

Bukurešť 4. novembra (TASR) - Rumunský premiér Victor Ponta podal dnes demisiu. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o prekvapujúci krok. Došlo k nemu len niekoľko hodín po masovej demonštrácii, na ktorej ľudia žiadali demisiu vlády v súvislosti s minulopiatkovým požiarom v nočnom klube v Bukurešti, ktorý si vyžiadal 32 obetí na životoch a desiatky zranených.

Ponta uviedol, že spolu s ním odstupuje aj jeho vláda. Súčasne vyjadril nádej, že jeho demisia uspokojí požiadavky demonštrantov, ktorých sa v utorok v uliciach Bukurešti zišlo vyše 20.000 a na proteste žiadali okrem Pontovho odchodu aj demisiu ministra vnútra Gabriela Opreu a starostu mestskej časti, kde sa nachádza nočný klub Colectiv.

Predseda vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea dnes pred novinármi povedal, že "Victor Ponta sa vzdal mandátu (predsedu vlády)". Z jeho slov vyplýva, že Pontu k tomu motivoval aj fakt, že "niekto musí niesť zodpovednosť za to, čo sa stalo". Dragnea prisľúbil rýchle vyriešenie súčasnej situácie.

Pontov odchod môže viesť k preskupeniu síl na politickej scéne, kde koalíciu momentálne tvoria tri politické strany s väčšinou v parlamente. Prezident Klaus Iohannis, ktorý bol do zvolenia za hlavu štátu vodcom opozície, už uviedol, že jeho cieľom je, aby sa k moci dostala aj jeho - teraz opozičná - Národná liberálna strana (PNL).

Medzičasom koaličná Národná únia pre pokrok Rumunska (UNPR) potvrdila, že aj po Pontovej demisii naďalej podporuje súčasnú koaličnú vládu. "Aj naďalej podporujeme našu koalíciu a sme k dispozícii pri vytváraní novej vládnej väčšiny spolu s PSD," uvádza sa vo vyhlásení UNPR.

Ponta doteraz odmietal všetky výzvy na demisiu, ktoré sa objavili v súvislosti s jeho obvinením z korupcie, falšovania listín, prania špinavých peňazí a z daňových únikov. Ponta všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o politicky motivovanú kauzu vykonštruovanú prokuratúrou.

Ponta, ktorý vlani prehral v druhom kole prezidentských volieb s Iohannisom, je prvým úradujúcim premiérom Rumunska obvineným z trestných činov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.