Inflačné tlaky v eurozóne sa opäť znížili

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 6. novembra (TASR) - Inflačné tlaky v eurozóne sa opäť znížili. To signalizuje, že program nákupu dlhopisov Európskej centrálnej banky (ECB) nemá požadovaný vplyv na ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Indikátor budúcej inflácie v eurozóne EFZIG klesol v septembri na 98,5 bodu z 98,6 bodu v auguste, uviedol Inštitút pre výskum ekonomického cyklu (ECRI). Indikátor sa v septembri dostal na 7-mesačné minimum. To podľa prevádzkového šéfa ECRI Lakshmana Achuthana signalizuje, že inflačné tlaky v eurozóne sa čoraz viac znižujú.

ECB v marci spustila program, v rámci ktorého mesačne nakupuje dlhopisy za 60 miliárd eur. Mal by trvať do septembra 2016 a banka chce jeho prostredníctvom napumpovať do ekonomiky eurozóny 1,1 bilióna eur.

Zatiaľ však program, ktorého cieľom je podpora rastu ekonomiky a inflácie, nemá úspech. Spotrebiteľské ceny v eurozóne totiž v októbri v medziročnom porovnaní stagnovali. ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej inflácii tesne pod dvoma percentami. Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa dlhodobo pohybuje hlboko pod týmto inflačným cieľom.

Keďže inflačný výhľad nedáva nádeje na zlepšenie, rastie tlak na ECB, aby ešte viac uvoľnila menovú politiku. Ekonómovia, oslovení agentúrou Reuters, tvrdia, že je vysoko pravdepodobné prijatie ďalších opatrení na uvoľnenie menovej politiky už v decembri. ECB môže zvýšiť alebo predĺžiť program nákupu dlhopisov a ešte viac znížiť depozitnú sadzbu, ktorá sa nachádza na úrovni -0,20 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.