Demonštrácie proti korupcii v Rumunsku pokračovali aj v piatok

Polícia a hasiči pred nočným klubom v Rumunsku 31. októbra 2015 Foto: TASR/AP

Bukurešť 7. novembra (TASR) - Stovky ľudí sa v piatok v Bukurešti zišli na tichom pochode k nočnému klubu Colektiv, kde pred týždňom požiar a následná tlačenica spôsobili smrť najmenej 32 mladým účastníkom rockového koncertu. Vyše 200 ľudí utrpelo zranenia, pričom stav mnohých z nich považujú lekári za veľmi vážny až kritický.

Táto tragédia vyvolala v Rumunsku vlnu protivládnych demonštrácií, ktorých účastníci vinu za požiar pripisovali skorumpovaným úradníkom a žiadali preto demisiu premiéra Victora Pontu, ministra vnútra Gabriela Opreu a Cristiana Popesca Piedonehom starostu mestskej časti, v ktorej sa klub nachádza.

Politici podľahli tlaku demonštrantov a v stredu odstúpili. V Rumunsku sa tak začali konzultácie o novom premiérovi, ktoré vedie prezident Klaus Iohannis.

Napriek tomu však pouličné protesty neutíchajú: v Bukurešti, ako aj v inách mestách Rumunska, sa v piatok - už štvrtý večer za sebou - zišli tisíce ľudí, ktorí upozorňovali, že "korupcia zabíja", volali: "Rumunsko, zobuď sa!" a skandovali: "Nevzdáme sa!".

Iohannis absolvoval v stredu a vo štvrtok stretnutia s vplyvnými osobnosťami politického a občianskeho života, s ktorými sa radil o prípadných nástupcoch Pontu.

"Počas tohto kola konzultácií som videl, že v rumunskej politike je potrebná celková zmena. Jediné kolo rozhovorov nestačí," povedal novinárom Iohannis. "Začiatkom budúceho týždňa zvolám nové kolo rozhovorov. Je možné, že koncom budúceho týždňa dospejeme k záveru, ktorý predstavíme ľuďom," dodal rumunský prezident.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.