D. Lipšic navrhuje upraviť daň z príjmu v prípade príslušenstva na 99%

Na archívnej snímke poslanec NRSR Daniel Lipšic. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 7. novembra (TASR) - Opozičný poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) navrhuje ustanoviť osobitnú sadzbu dane z príjmu v prípade príslušenstva na 99 %. Návrh zákona o dani z príjmov predložil na nadchádzajúcu schôdzu parlamentu, ktorá sa začína v utorok (10.11.).

"Cieľom zákona je ustanoviť osobitnú sadzbu dane z príjmu, pokiaľ je týmto príjmom príslušenstvo k istine prisúdené rozhodnutím súdu v prípade, že povinným z rozhodnutia súdu je štátny orgán alebo právnická osoba založená alebo zriadená takýmto štátnym orgánom," vysvetlil v dôvodovej správe k návrhu zákona Lipšic.

Podľa neho sa v praxi stávajú prípady, keď súdne konania trvajú aj niekoľko rokov, pričom strana v spore, ktorou je štát, má povinnosť aj súdne brániť svoje práva. "Nie vždy je však v spore strana reprezentujúca štát úspešná, avšak za roky, počas ktorých spor trval, sa jeho hodnota značne zvýšila. Už nejde len o istinu, ale aj o jej príslušenstvo, o ktoré hodnota sporu narastie," skonštatoval Lipšic s tým, že štátu tak v prípade neúspechu vznikajú značné škody. "Na jednej strane je tu povinnosť využiť všetky dostupné prostriedky, vrátane súdneho sporu, na strane druhej však rastie aj hodnota sporu, o ktorú štát v prípade neúspechu prichádza," tvrdí opozičný zákonodarca.

Preto navrhuje upraviť sadzbu dane z príjmu v prípade príslušenstva na 99 %. "Pokiaľ je ten, kto spor prehrá zástupca štátu, je povinný síce zaplatiť istinu aj jej príslušenstvo. Toto príslušenstvo však bude zdanené vyššie uvedenou sadzbou a táto hodnota sa takmer celá vráti ako daňový príjem štátu," tvrdí Lipšic.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.