V okolí ružomberských papierní môže byť viac námrazy a snehu

Archívna snímka podniku Foto: TASR

Ružomberok 9. novembra (TASR) - Obyvatelia Ružomberka sa dlhoročne sťažujú, že výroba celulózovo-papiernického podniku Mondi SCP spôsobuje na území mesta tvorbu námrazy a zrážok. Riaditeľ Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied Českej republiky Zbyňek Sokol ich obavy čiastočne potvrdil.

S určitou presnosťou sa počet týchto prípadov podľa neho nedá vyčísliť. "Určite môže zmenený vzduch vychádzajúci z komínov, ktorý má inú teplotu a vlhkosť, pri dopade na vozovku spôsobiť námrazu a na stromoch srieň. Počet prípadov však nie je príliš veľký, je na úrovni necelého percenta," vysvetlil Sokol. Pri dotyku so zmrznutým predmetom podľa neho určite môže dôjsť k námraze, avšak pri tvorbe zrážok je komplikované to zistiť.

"Problém je podľa mňa v tom, že sú to relatívne malé zdroje, ktoré sú pomerne nízko nad zemou. Na druhej strane, zasahujú len najbližšie okolie zdroja, okolie tých komínov," spresnil, prečo sa môže ľuďom zdať, že v okolí papierní je viac snehu ako v iných častiach mesta.

Zrážky a námraza vznikajú v okolí podniku Mondi SCP podľa Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied Českej republiky v dôsledku ochladenia vzduchu vychádzajúceho z komínov, čo spôsobuje následnú kondenzáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.