Na mieste pádu ruského airbusu pracujú experti zo štyroch krajín

Časť vraku lietadla. Foto: TASR/AP

Dubaj 9. novembra (TASR) - Spoločnosť Airbus je presvedčená o bezpečnosti svojich lietadiel typu A321 - vrátane toho, ktoré sa 31. októbra s 224 osobami na palube zrútilo počas letu nad Sinajskou púšťou v Egypte.

Stanovisko spoločnosti tlmočil dnes jej výkonný riaditeľ pre styk so zákazníkmi John Leahy, ktorý sa v Dubaji zúčastňuje na výročnom medzinárodnom salóne. Ako uviedla agentúra AP, podľa Leahyho spĺňa A321 všetky štandardy, pokiaľ ide o bezpečnosť letovej prevádzky i bezpečnosť jeho konštrukcie.

Rovnako aj viceprezident spoločnosti Airbus pre styk s verejnosťou Stefan Schaffrath odmietol tvrdenia, že haváriu mohla zaviniť porucha lietadla.

K havárii lietadla ruskej spoločnosti Kogalymavia došlo 31. októbra. Airbus A321, smerujúci do Petrohradu, sa zrútil zhruba 30 minút po štarte z egyptského letiska Šarm aš-Šajch. Na palube bolo 217 cestujúcich a sedem členov posádky. Väčšinu cestujúcich tvorili Rusi, na palube boli aj štyria Ukrajinci a jeden Bielorus. Trosky stroja sa našli zhruba 100 kilometrov južne od mesta Aríš, administratívneho centra provincie Severný Sinaj.

V súvislosti s možnými príčinami havárie sa čoraz častejšie spomína výbuch v lietadle.

K spôsobeniu havárie ruského airbusu sa minulý týždeň prihlásili militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), bojujúci proti bezpečnostným silám na severe egyptského Sinajského polostrova.

O veľkej pravdepodobnosti výbuchu v lietadle hovoria aj britskí predstavitelia vrátane premiéra Davida Camerona či ministra zahraničných vecí Philipa Hammonda.

Agentúra RIA Novosti dnes s odvolaním sa na britské ministerstvo zahraničných vecí napísala, že Londýn odovzdal Moskve i ďalším partnerom svoje závery ohľadom veľkej pravdepodobnosti, že na palube lietadla spoločnosti Kogalymavia sa odohral teroristický útok.

Hovorca britského rezortu diplomacie podľa RIA spresnil, že Británia dospela k uvedenému predpokladu na základe analýzy informácií svojej rozviedky. "Časť informácií je (aj pre partnerov z iných krajín) tajná, ale poskytli sme všetko, čo sme mohli," spresnil zdroj.

Ruské zdroje ďalej citovali z najnovšieho vydania nedeľníka Sunday Times, ktoré s odvolaním sa na vládne zdroje napísalo, že Londýn má informácie o tom, že do zosnovania útoku na palube ruského lietadla by mohol byť zapletený vodca bunky extrémistickej organizácie islamský štát na Sinajskom polostrove abú Usáma Masrí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.