PREZIDENT: V NATO potrebujem dôveru, solidaritu a rozhodnosť

Prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 11. novembra (TASR) – Na to, aby Severoatlantická aliancia (NATO) zostala silná, potrebuje dôveru, solidaritu a rozhodnosť. Vo svojom príhovore v rámci konferencie "NATO 2020: Challenges Ahead of Warsaw Summit" to dnes uviedol prezident SR Andrej Kiska.

"Ak pochopíme skutočnú hodnotu dôvery, solidarity a rozhodnosti, nemôžeme zlyhať. Nemôžeme zlyhať pri ochrane našej slobody, demokracie a stability pre našich ľudí proti akýmkoľvek výzvam," povedal v príhovore Kiska s tým, že budovanie bezpečnosti nie je jednorazová záležitosť, ale dlhodobý proces.

Sila Aliancie podľa Kisku závisí od toho, aká je dôvera medzi členmi. "Nemyslím na nejakú iracionálnu emóciu, ale mám na mysli špecifickú vieru, že spojenci sú pripravení, schopní a ochotní prísť pomôcť," zdôraznila hlava štátu. Ako dodala, táto dôvera nie je zadarmo a musí sa zarobiť investovaním do oblasti bezpečnosti a dodržiavaním sľubov.

Kiska zdôraznil, že je dôležité komunikovať s ľuďmi o bezpečnostných otázkach aj napriek tomu, že nie je populárne hovoriť o zvyšovaní obranných výdavkov alebo posielaní vojakov na misie. "Ak hovoríme o NATO, musíme si ujasniť, že od roku 2004 sú naši vojaci aj vojakmi NATO a naše základne sú základňami NATO," dodal prezident.

V príhovore pripomenul, že je dôležité myslieť na to, že časy, keď boli hrozby geograficky aj mentálne ďaleko od nás, sa skončili. "Pre NATO a pre členské krajiny je dôležité uvedomiť si tento nový fenomén a novú realitu," zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.