Prokurátor navrhol pre starostu Marianky väzobné stíhanie

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 11. novembra (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal dnes návrh na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici na vzatie do väzby na starostu Marianky Radovana J. obvineného zo zločinu prijímania úplatku.

Návrh podal z dôvodu, že by obvinený mohol ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Väzobné stíhanie navrhol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý spracoval návrh na jeho vzatie do väzby. Informoval o tom v utorok 10. novembra hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Radovan J. sa v súčasnosti stále nachádza v cele policajného zaistenia. „Podnet spolu s vyšetrovacím spisom bude predložený dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol Slivka.

NAKA zadržala starostu Marianky na tamojšom obecnom úrade v pondelok (9.11.). Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu prijímania úplatku. Radovan J. vyžadoval dary pre obec od obyvateľov, ktorí sa rozhodli stavať, hoci zákon také niečo nepozná. Na jeho konanie upozornil Denník N v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu.

Obvineniu čelí pre tri skutky. Koncom februára 2015 mala byť na Obecnom úrade v Marianke požiadaná stavebníčka o dar 2000 eur, a to za bezproblémové vybavenie jej žiadosti o zmenu stavby pred dokončením v rámci stavebného konania. Vyžiadaný úplatok vo forme daru uhradila bankovým prevodom, priblížil Slivka.

O sumu 1700 eur mal byť požiadaný aj ďalší stavebník v júni tohto roka, konkrétne za bezproblémové stavebné konanie, ktoré mu bolo prerušené. „Vyžiadaný úplatok vo forme 'daru' rovnako uhradil, a to vo výške 700 eur,“ spresnil ďalej policajný hovorca.

Do tretice, koncom septembra tohto roku, mala byť požiadaná stavebníčka o dar 2000 eur, ktorý súvisel s prebiehajúcou kolaudáciou. „Úplatok formou daru odmietla zaplatiť," doplnil Slivka. Starostovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov a následne aj strata funkcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.