Slovensko musí do konca roka vyčerpať ešte pätinu starých eurofondov

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 11. novembra (TASR) – Slovensko doteraz minulo 80 % eurofondov určených na roky 2007 až 2013. Do konca roka mu tak zostáva vyčerpať ešte takmer 2,29 miliardy eur z celkovej sumy 11,48 miliardy eur v 11 hlavných operačných programoch (OP). Vyplýva to z aktuálnych údajov, ktoré TASR poskytol podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD).

Najvyššiu mieru čerpania na úrovni 88,65 % mal k 6. novembru OP Doprava. Nasledujú OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia s čerpaním 87,82 %, Regionálny OP (86,96 %), OP Bratislavský kraj (86,05 %), OP Zdravotníctvo (85,25 %) a OP Vzdelávanie (83,64 %). Čerpanie pod 80 % dosiahli OP Technická pomoc (78,37 %), OP Informatizácia spoločnosti (76,91 %), OP Výskum a vývoj (75,81 %), OP Životné prostredie (68,17 %) a na chvoste je OP Konkurencieschopnosť a hospodársky rast (60,30 %).

„Dynamika čerpania v roku 2015 oproti roku 2014, ale aj predchádzajúcim rokom, enormne vzrástla. Aktuálne čerpanie v posledných týždňoch výrazne akceleruje. Na základe našich skúseností bude trend zrýchľovania naďalej pokračovať, najväčšie tempo očakávame v posledných dvoch mesiacoch roka 2015, ako aj v prvých štyroch mesiacoch budúceho roka,“ zhodnotil Vážny s tým, že udržanie súčasného trendu dáva reálne predpoklady na vyčerpanie celej alokácie.

Prijímatelia nenávratnej pomoci môžu predkladať žiadosti o platbu aj v roku 2016. Podpredseda vlády zodpovedný na eurofondy odhadol, že k 31. decembru tohto roka by sa mohlo čerpanie pohybovať na úrovni okolo 10,6 miliardy eur, čo predstavuje približne 92 % alokácie. „V prípade, že by sa stanovené čerpanie podarilo naplniť, ostalo by na rok 2016 dočerpať niečo vyše 0,8 miliardy eur,“ vyčíslil.

Pre pochybenia pri verejnom obstarávaní, pri výbere projektov či kontrole výdavkov, ktoré odhalili ešte minulý rok bruselskí kontrolóri, sú naďalej pozastavené platby v niektorých operačných programoch. Aktuálne je podľa Vážneho zablokovaný Regionálny OP a OP Vzdelávanie a čiastočne aj OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Predpokladá, že odblokované by mohli byť koncom novembra.

Materiál, ktorý poskytlo ministerstvo financií členom parlamentného finančného výboru, vyčísľuje výšku korekcií za 11 operačných programov k 31. októbru na viac ako 519 miliónov eur. Ide o prostriedky, ktoré už išli na projekty zo štátneho rozpočtu, no Európska komisia (EK) ich pre nájdené nedostatky nepreplatí. Vláda SR však tvrdí, že časť z nich možno použiť na náhradné projekty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.