BCĽP:Migranti v Bulharsku sú podľa ľudskoprávnej organizácie týraní

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Belehrad/Sofia 13. novembra (TASR) - Migranti prechádzajúci Bulharskom boli vystavení bitiu, vyhrážkam a inému týraniu zo strany policajtov, informovala dnes organizácia Belehradské centrum pre ľudské práva (BCĽP). Bulharský úrad pre utečencov však uviedol, že žiadne takéto sťažnosti nedostal, napísala agentúra Reuters.
Utečenci z Afganistanu, Sýrie a Iraku hovorili o vydieraní, olúpení, násilí, vyhrážkach deportáciou či útokoch policajných psov, prevažne v oblasti na hraniciach s Tureckom, v zadržiavacích strediskách a na hraniciach so Srbskom, vyplýva zo správy o prieskume BCĽP, financovanom medzinárodnou charitatívnou organizáciou Oxfam.

Hovorca bulharského ministerstva zahraničných vecí sa k správe bezprostredne odmietol vyjadriť s tým, že reagovať by mohol v najbližších dňoch.

Podľa správy dvaja Afganci vypovedali, že policajti na nich strieľali a zranili ich. Skupina asi desiatich utečencov bola zasa svedkom toho, ako policajt držal zbraň pri čele utečenca, pričom skupinu utečencov policajti zbili, vzali im cenné veci, potraviny i vodu, uviedlo ľudskoprávne centrum sídliace v Srbsku.

V polovici októbra zastrelili pri turecko-bulharskej hranici afganského utečenca, čo sa stretlo s odsúdením zo strany OSN, pripomína Reuters.

Nikolina Miličová z belehradského centra uviedla, že jeho pracovníci sa utečencov pýtali aj na podmienky v Turecku a Srbsku - tí sa však sťažovali len na zaobchádzanie s nimi v Bulharsku.

Hovorkyňa bulharského Štátneho úradu pre utečencov Avgustina Videvová uviedla, že nemá takéto informácie. "Nikto z tých, čo sú ubytovaní v utečeneckých strediskách, sa nesťažoval na zlé zaobchádzanie zo strany bulharských orgánov," povedala pre Reuters.

Bulharsko očakáva, že za tento rok do krajiny vstúpi celkovo okolo 15.000 utečencov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.