Ďalší dvaja parížski atentátnici sú známi, jeden asi prišiel zo Sýrie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Paríž 16. novembra (TASR) - Francúzske úrady zistili totožnosť ďalších dvoch samovražedných atentátnikov, ktorí v piatok útočili v Paríži. Oznámil to dnes parížsky prokurátor Francois Molins, podľa ktorého jeden z dvojice zrejme prišiel zo Sýrie, zatiaľ čo druhý čelil vo Francúzsku obvineniam z terorizmu.

Odtlačky prstov jedného z mužov, ktorý sa odpálil pri futbalovom štadióne Stade de France, zodpovedajú osobe, ktorá v októbri tohto roku prešla cez územie Grécka. V blízkosti jeho mŕtveho tela sa našiel sýrsky pas vydaný na meno Ahmad al-Muhammad; malo ísť o 25-ročného rodáka z mesta Idlib na severozápade Sýrie. Pravosť cestovného dokladu sa však zatiaľ nepodarilo overiť.

Druhý z novoidentifikovaných atentátnikov útočil v parížskej koncertnej siene Bataclan. Išlo o 28-ročného francúzskeho občana Samyho Amimoura, voči ktorému francúzske úrady už v roku 2012 vzniesli obvinenia z terorizmu a nariadili jeho monitorovanie. Podarilo sa mu však stratiť z dohľadu francúzskych orgánov, ktoré naň následne v roku 2013 vydali medzinárodný zatykač.

Podľa parížskej prokuratúry boli v noci nadnes vzatí do väzby za účelom vypočúvania traja členovia Amimouovej rodiny.

Piatkové teroristické útoky v Paríži vykonali tri koordinované skupiny strelcov a samovražedných atentátnikov, ktorí zabili najmenej 129 ľudí. Francúzsky prezident Francois Hollande označil parížske útoky za akt vyhlásenia vojny zo strany Islamského štátu.

Organizátor zmarených útokov v Belgicku stál aj za zabíjaním v Paríži

Muž, ktorý stál v januári za zmareným plánom útoku na príslušníkov belgickej polície, bol organizátorom piatkových útokov v Paríži, ktoré si vyžiadali životy 129 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na belgické denníky De Standaard a Het Nieuwsblad.

Abdelhamid Abaaoud je belgickým občanom marockého pôvodu, ktorý bojoval v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii a je známy z videozáznamu zhotoveného v roku 2014, na ktorom sedí za volantom nákladného auta vlečúceho za sebou zmrzačené telá.

Abaaoud údajne v januári z Grécka organizoval útoky na belgických policajtov, ktoré sa však bezpečnostným silám podarilo prekaziť. Odvtedy bol na úteku. Dvaja samovražední útočníci z Paríža, ktorých belgické médiá identifikovali ako Bilala Hadfiho a Brahima Abdeslama, sa mali s Abaaoudom poznať.

Abaaoud býval v bruselskej štvrti Molenbeek, kde sa údajne zdržiaval aj Abdeslam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.