Aktivisti zo Spiša začali konať

Rozbité čelné sklo na aute po tragickej dopravnej nehode, ilustračná snímka. Foto: KR PZ v Nitre

Spišská Nová Ves 16. novembra (TASR) - Posledné dve úmrtia pri Arnutovciach v okrese Spišská Nová Ves naštartovali akcieschopnosť Spišiakov a sami začali konať. Občianske združenie Spišský spolok pripravuje prvé konkrétne kroky na záchranu ľudských životov. Na čele aktivít stojí poslanec Vyššieho územného celku Košice Stanislav Vospálek, ktorý má viacero dôvodov riešiť problémy na ceste medzi Spišským Štvrtkom a Smižanmi. „V prvom rade sú tu posledné dve úmrtia, ktoré sa stali nedávno. Za posledný rok som zaznamenal viacero nehôd na tejto ceste a väčšinou ide o stret osobného motorového vozidla a chodcov,“ uviedol.

Aktivisti sa preto rozhodli riešiť situáciu s kompetentnými a do procesu chcú zapojiť políciu aj dotknuté obce. „Musíme si uvedomiť, aké máme kompetencie a s čím vieme narábať. Ako poslanec samosprávneho kraja som mal minulý týždeň dopravnú komisiu, kde som otvoril túto tému s vedúcim odboru a situáciu sme prerokovali aj s dopravnou políciou. Kontrolujeme všetky záležitosti v našej kompetencii, ako je vodorovné aj zvislé dopravné značenie. Spoločne so starostkou obce Arnutovce sme sa dohodli, že zakúpime 500 reflexných pások a rozdáme ich občanom, aby sme zviditeľnili chodcov,“ priblížil Vospálek.

Stretol sa aj s riaditeľkou špeciálnej školy, ktorú navštevuje 30 detí z Arnutoviec. Tieto deti navštívia dopravné ihrisko v Spišskej Novej Vsi, kde im odborníci ukážu, ako funguje premávka a ako sa pripraviť na to, keď stúpia nohou na prechod pre chodcov. Vospálek situáciu rieši aj na úrovni vyššieho územného celku. „Táto cesta je zapojená do programu RIÚS – regionálna integrovaná územná stratégia, takže v dohľadnom období do konca roka sa na nej budú diať zmeny. Čo sa týka Spiša, je tu viac závažnejších miest. Treba začať dobrou prevenciou, informovať ľudí, ako sa majú správať, a privítal by som viac intenzívnych policajných kontrol na kritických miestach. Zatiaľ robíme to, čo môžeme. Nevrátime späť život obetiam nehôd, ale môžeme pomôcť živým,“ uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.