MZ SR: Prístroje pre štátne nemocnice sa majú nakupovať po novom

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 19. novembra (TASR) - Zdravotnícke prístroje pre štátne nemocnice sa majú nakupovať po novom. Ministerstvo zdravotníctva dnes predstavilo pravidlá, ktoré sa budú postupne zavádzať do verejných obstarávaní v nemocniciach. Medzi nimi je benchmarking cien aj povinné cost-benefit analýzy.

"Zavádzame tieto metódy, aby sme eliminovali podozrenie alebo riziko, že by sa zdravotnícka technika obstarávala zle. Je najväčší predpoklad, že to bude transparentné a efektívne," povedal šéf rezortu Viliam Čislák (nominant Smeru-SD).

Pre potreby porovnávania tak vznikne databáza cien zdravotníckej techniky. Najprv má pracovať s dátami zo Slovenska a Česka, postupne sa bude rozširovať. Nemocnice tiež budú robiť pred nákupom analýzu, ktorá ukáže návratnosť a prínos investície. Do nákupov majú po novom hovoriť zdravotné poisťovne či odbory v nemocniciach.

Projekt spúšťa ministerstvo od budúceho mesiaca, jeho realizácia sa má ukončiť do konca budúceho roka. Vtedy by sa už nové podmienky mali naplno využívať pre nákupy techniky nad 30.000 eur. Čislák očakáva, že pravidlá sa tak dotknú množstva obstarávaní a v budúcnosti by sa mohli rozšíriť aj na nákupy služieb či koncesií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.