Sydney sužujú rekordné horúčavy

Opera House v austrálskom Sydney, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sydney 20. novembra (TASR) - Extrémne horúčavy sužujú už niekoľko dní rôzne časti Austrálie.

V Sydney vystúpila dnes teplota na viac ako 41 stupňov Celzia. Vyše 40 stupňov je v najväčšom austrálskom meste už tretí deň po sebe, takto teplo tam v novembri nebolo už 79 rokov, uviedol meteorologický úrad.

Cestujúci, ktorí vystúpili na letisku v Sydney v čase obeda, čelili teplote až 42,8 stupňa Celzia, zatiaľ čo na plážach bolo 41 stupňov. V niektorých mestách v austrálskom vnútrozemí namerali až 44 stupňov.

Vlna horúčav každoročne zvyšuje riziko požiarov. Vyskytli sa už aj tento rok, pričom začiatkom tohto týždňa si na južnom pobreží západnej Austrálie vyžiadali štyri obete.

Vláda Nového Južného Walesu podľa denníka Sydney Morning Herald v novej prognóze varovala, že vlny horúčav s teplotami nad 40 stupňov budú čoraz častejšie a potrvajú dlhšie. Do roku 2030 stúpne počet extrémne teplých dní o desať ročne a 33 takýchto dní pribudne v severných oblastiach tohto štátu do roku 2070.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.