NHL: Tatar prispel gólom k triumfu Detroitu, Haláka vystriedali

Brankár Jaroslav Halák (NY Islanders) v zápase proti Montrealu 21. novembra 2015. Foto: TASR/AP Photo

New York 21. novembra (TASR) - Jediný slovenský hokejista sa v noci na sobotu bodovo presadil v zámorskej NHL. Tomáš Tatar prispel šiestym gólom v sezóne k triumfu Detroitu nad Los Angeles 3:2. New York Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali s Montrealom Canadiens 3:5. Halák odchytal proti svojmu bývalému tímu iba prvú tretinu, v ktorej inkasoval tri góly. Andrej Sekera a Marko Daňo vynechali piatkové súboje pre chorobu.

Tatar naštartoval Detroit v ceste za víťazstvom nad Los Angeles, keď v 15. minúte v presilovej hre zužitkoval skvelú zadovku Justina Abdelkadera a nikým neatakovaný gólom do odkrytej bránky otvoril skóre. Na ľade strávil 13:06 min a mal tri strely. Jeho krajan v drese LA Marián Gáborík odohral o 13 sekúnd menej bez bodového zápisu, až šesť minút ale strávil na trestnej lavici za fauly vysokou hokejkou. Prvou hviezdou duelu sa stal český brankár domácich Petr Mrázek, ktorý zaznamenal 35 úspešných zákrokov. Pomohli mu aj spoluhráči 13 zblokovanými strelami, tri z nich v posledných piatich sekundách riadneho času. "Bola to náročná záverečná minúta, ale chlapci všetko predo mnou zblokovali. Ani som poriadne nevidel, koľkokrát sa im to podarilo," chválil defenzívu tímu Mrázek.

Nevydarený duel má za sebou Halák z NY Islanders. V prvej tretine proti svojmu bývalému zamestnávateľovi Montrealu (3:5) inkasoval až trikrát a pred štartom druhej za stavu 1:3 prepustil miesto Nemcovi Thomasovi Greissovi. Slovenský brankár chytil 8 z 11 striel a mal 72,7-percentnú úspešnosť zákrokov. Islanders už v ďalšom priebehu manko nezmazali, hoci sa dvakrát dotiahli na rozdiel gólu. Triumf Montrealu ale do prázdnej bránky spečatil Brendan Gallagher, hviezdou bol dvojgólový obranca hostí Jeff Petry. Po trojtýždňovej absencii sa do bránky Canadiens vrátil víťazne Carey Price a prezentoval sa 33 zákrokmi. "Nebolo ľahké po tak dlhom čase naskočiť do zápasu, ale spoluhráči mi veľmi pomohli. Získali sme dôležité body," zdôraznil Price, ktorý vynechal deväť stretnutí pre zranenie v dolnej časti tela. "Nemôžeme takto začať zápas. Proti súperovi s tak kvalitným brankárom to ťažko otáčať," hneval sa kapitán domácich John Tavares.

Chicago v zostave s Mariánom Hossom prehralo na ľade Calgary 1:2 po predĺžení, v zostave hostí chýbal pre chorobu ďalší slovenský útočník Marko Daňo. Ten absolvoval štvrtkový dobrovoľný tréning, v piatok sa ale už necítil dobre. V prvom útoku vedľa Hossu a Jonathana Toewsa ho nahradil Andrew Shaw. "Ak sa bude cítiť lepšie, vo Vancouveri nastúpi," povedal na adresu Daňa pre zámorské médiá kouč Chicaga Joel Quenneville. O prehre jeho tímu v predĺžení rozhodol útočník Johnny Gaudreau, ktorému nový formát troch proti trom viditeľne vyhovuje. V nadstavení dal už svoj druhý víťazný gól a aj vďaka nemu majú "plamene" v tohtosezónnych predĺženiach bilanciu 5-0. "Milujem to a myslím, že aj ďalší moji spoluhráči. Máme na to správne typy hráčov," povedal Gaudreau, ktorého tím prestrieľal Chicago 37:19. Hossa odohral za Chicago 15:40 min a do štatistík si zapísal iba jeden strelecký pokus. Svoju rekordnú sériu natiahol za Blackhawks Patrick Kane - vďaka asistencii bodoval už v 15. dueli v sérii (10 gólov a 15 asistencií).

Príznaky chrípky vyradili v piatok z hry aj Andreja Sekeru. Zadák Edmontonu vynechal prvý zápas v sezóne, no jeho celok si doma suverénne poradil s New Jersey 5:1. Zhodnou bilanciou 1+2 sa v drese víťazov prezentovali Leon Draisaitl a Taylor Hall. Dvadsaťročný nemecký mladík Draisaitl má po povolaní z farmy koncom októbra skvelú farmu a bodoval v piatom dueli za sebou. V 10 stretnutiach má bilanciu 7+10. "Hráme teraz naozaj dobrý hokej, hoci výsledky neprichádzali. Užívam si najlepšiu súťaž na svete a keď máte okolo seba dobrých spoluhráčov, ide to ľahšie," povedal Draisaitl. Edmonton ukončil trojzápasovú sériu prehier. Toronto s Martinom Marinčinom uspelo v Caroline 2:1 po nájazdoch, slovenský obranca strávil na ľade iba necelých desať minút.

NHL - sumáre:

CAROLINA HURRICANES – TORONTO MAPLE LEAFS 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 48. Malone (Faulk, Versteeg) – 57. Kadri (Komarov, Van Riemsdyk), rozh. nájazd Lupul. Brankári: Ward - Reimer, strely na bránku: 34:25, 10.327 divákov

COLUMBUS BLUE JACKETS – NASHVILLE PREDATORS 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 3. Campbell (Rychel, Anderson), 5. Johansen (Jenner, Murray), 26. Jenner (Johansen, Saad), 60. Hartnell (Aktinson, Foligno). Brankári: Bobrovskij - Rinne, strely na bránku: 18:39, 13.584 divákov

DETROIT RED WINGS – LOS ANGELES KINGS 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Góly: 15. TATAR (Abdelkader, Zetterberg), 24. Green, 27. Larkin (Abdelkader, Zetterberg) – 17. Carter (Kopitar, Martinez), 31. Carter (Toffoli, Muzzin). Brankári: Mrázek - Enroth, strely na bránku: 29:37, 20.027 divákov

NEW YORK ISLANDERS – MONTREAL CANADIENS 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Góly: 12. Nelson (Tavares, Okposo), 21. Hamonic (Nielsen, Lee), 48. Nelson (Bailey) – 3. Petry (Flynn, Siomin), 13. Fleischmann (Desharnais), 19. Beaulieu (Galchenyuk, Smith-Pelly), 35. Petry (Beaulieu, Weise), 60. Gallagher (Plekanec). Brankári: HALÁK (21. Greiss) - Price, strely na bránku: 36:28, 15.171 divákov

CALGARY FLAMES – CHICAGO BLACKHAWKS 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Góly. 16. Monahan (Russell, Gaudreau), 62. Gaudreau – 17. Anisimov (Seabrook, Kane). Brankári: Rämö - Darling, strely na bránku: 37:19, 19.289 divákov

EDMONTON OILERS – NEW JERSEY DEVILS 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
Góly: 7. Draisaitl (Hall, Davidson), 28. Klefbom (Purcell, Draisaitl), 44. Eberle (Hall, Nugent-Hopkins), 54. Letestu, 58. Hall (Draisaitl) – 27. Palmieri (Schlemko, Zajac). Strely na bránku: 27:20, brankári: Nilsson - Kinkaid, 16.839 divákov

Slováci v akcii

Tomáš Tatar (Detroit) 13:06 1 0 1 0 3 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 12:53 0 0 0 0 2 6
Marián Hossa (Chicago) 15:40 0 0 0 0 1 0
Martin Marinčin (Toronto) 9:45 0 0 0 0 0 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 20:00 3/11 72,7
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. Brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/