SOŠ Garbiarska v Kežmarku organizuje kvapku krvi už niekoľko rokov

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR- František Iván

Kežmarok 21. novembra (TASR) - Stredná odborná škola (SOŠ) Garbiarska v Kežmarku v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR každoročne organizuje kvapku krvi. Inak tomu nebolo ani tento rok a 8. ročník akcie, ktorý sa konal nedávno, bol opäť úspešný. Darovať krv prišlo viac ako 100 ľudí. Kvapka ľudskosti je akciou darovania krvi, ktorú pred ôsmimi rokmi prvýkrát zorganizovala riaditeľka SOŠ na Garbiarskej ulici a zároveň poslankyňa kežmarského mestského zastupiteľstva Marta Sabolová so svojimi spolupracovníkmi a študentmi, ako výraz vďačnosti za záchranu života jej i jej blízkych.

„Z plánovanej jednorazovej akcie sa už stala kežmarskou verejnosťou očakávaná tradícia, kde doteraz darovali krv už stovky Kežmarčanov rôzneho veku, povolania, rasy, náboženského vyznania, politického presvedčenia. To je, okrem iného, na tejto akcii krásne, že búra bariéry a stiera rozdiely medzi ľuďmi v snahe urobiť dobrý skutok a pomôcť človeku darovaním toho najcennejšieho, nenahraditeľnej ľudskej krvi,“ konštatovala Sabolová.

Táto akcia má z pohľadu primátora Kežmarku Jána Ferenčáka dve významné úlohy. Nielenže sa daruje krv a pomôže niektorému človeku, ale akcia má v sebe aj výchovnú úlohu. Gro darcov, ktorí sem prichádzajú, totiž tvoria prvodarcovia a študenti. „Preto som veľmi rád, že sa to organizuje práve v takomto školskom duchu, lebo takto sa akcia dostane najlepšie k študentom a neskôr sa práve oni stanú pravidelnými darcami krvi. Zatiaľ sme zaznamenali viac ako 500 prvodarcov a práve tým priniesla táto akcia už teraz veľmi veľa,“ zdôraznil Ferenčák, ktorý je taktiež darcom krvi.

Každoročne sa akcie zúčastňuje aj poslanec Prešovského samosprávneho kraja Milan Baran. Podľa neho sú na Slovensku síce mnohé školy, ktoré robia podobné akcie, no v oveľa menšom rozsahu. „Táto kežmarská je už tradične na skutočne vysokej úrovni. Samozrejme, vďaka patrí všetkým, ktorí akciu zorganizovali a hlavne tým, ktorí prišli krv darovať,“ dodal Baran.

Darovať krv na 8. ročník Kvapky ľudskosti prišlo 122 darcov, z nich 30 bolo prvodarcov. Už tradične veľkú časť tvorili zamestnanci a žiaci organizujúcej školy, v tomto roku to bolo deväť zamestnancov a 42 plnoletých študentov. Zrealizovalo sa celkovo 98 odberov, pretože zopár jednotlivcov napriek osobnému záujmu darovať krv napokon z rôznych dôvodov nemohli. „Každá kvapka krvi je vzácna. Preto som už tradične veľmi spokojný s tým, čo sa na tejto akcii odoberie a donesie sa na naše pracovisko. Tam krv pripravíme pre tých, ktorí ju potrebujú,“ uzavrel hlavný lekár Národnej transfúznej stanice v Poprade Pavol Repovský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.