SHMÚ: Prvé dve dekády novembra boli nezvyčajne teplé

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 21. novembra (TASR) - Priemerná teplota vzduchu prvých dvoch novembrových dekád bola rekordne vysoká v Bratislave na Kolibe aj na Lomnickom štíte. Na meteorologických staniciach v nížinách alebo v údoliach a v kotlinách Slovenska bolo obdobie od 1. do 20. novembra tiež teplotne nadnormálne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

"Na začiatku tohtoročného novembra bolo niekoľko dní, kedy bola teplotná inverzia a práve táto skutočnosť posunula niektoré vrcholové a svahové polohy Slovenska do rekordnej teplotnej úrovne prvých dvoch novembrových dekád,"
uviedli klimatológovia. Medzi najteplejšie dni patrili 10. a 11. november. V Bratislave, Mlynskej doline dosiahla priemerná denná teplota vzduchu 10. novembra až 17,2 stupňa Celzia a o deň neskôr (meniny mal Martin) dosiahla priemerná denná teplota vzduchu v Bratislave na letisku 15,5 stupňa Celzia.

"Aj 19.11. bolo v Bratislave extrémne teplo a priemerná denná teplota vzduchu tento deň dosiahla v Bratislave na Kolibe 14,6 stupňa Celzia, na letisku 15 stupňov Celzia a v Mlynskej doline 15,4 stupňa Celzia," uviedli odborníci z SHMÚ. Ako dodali, normálne hodnoty priemernej dennej teploty vzduchu v tomto čase sú tam o viac ako 10 stupňov Celzia nižšie.

V stredu 18.11. sa podľa ich slov stala ešte jedna zvláštnosť. V Hurbanove dosiahla maximálna denná teplota vzduchu 20,5 stupňa Celzia, čo znamená, že najneskorší dátum výskytu teploty vzduchu s hodnotou 20 stupňov Celzia a viac sa na Slovensku posunul v kalendárnom roku zo 17. na 18. november.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.