NRSR bude mať silnejší dohľad nad informačno-technickými prostriedkami

Na archívnej snímke podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 24. novembra (TASR) – Parlament bude mať od januára posilnený externý dohľad nad používaním informačno-technických prostriedkov (ITP), a to prostredníctvom komisie. Nové pravidlá prináša zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím ITP, ktorý dnes 83 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Osemčlennú komisiu budú tvoriť šiesti členovia nominovaní Osobitným kontrolným výborom NR SR na kontrolu činnosti SIS, Osobitným kontrolným výborom NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výborom NR SR pre obranu a bezpečnosť, pričom traja členovia sú zástupcovia vládnych strán a traja opozície. Predseda komisie by mal byť z opozície. Ďalších dvoch členov bude voliť parlament.

Členovia komisie budú kontrolovať používanie ITP raz ročne alebo kedykoľvek z vlastného podnetu, a tiež z podnetu niektorého z trojice spomínaných výborov či z podnetu občana. Výkonom parlamentnej kontroly používania informačno-technických prostriedkov nebude dotknuté právo každého jednotlivca na súdnu a inú právnu ochranu.

Parlamentná komisia bude môcť kontrolovať používanie ITP fyzicky. Dostane sa nielen do objektu orgánu štátu, ale aj do osobitnej listinnej evidencie, ktorá obsahuje údaje vzťahujúce sa na použitie informačno-technických prostriedkov orgánmi štátu.

Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) chcel pozmeňujúcim návrhom znížiť počet členov komisie na šesť a dožadoval sa, aby jej členovia museli mať bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné. Chcel takto minimalizovať riziko úniku informácií. Jeho návrh však neprešiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.