Francúzska vláda nariadila dodatočné kontroly vlakov triedy Thalys

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Paríž 24. novembra (TASR) - Francúzska vláda rozhodla o zavedení dodatočných kontrol cestujúcich vlakových expresov triedy Thalys, ktoré premávajú po Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Nemecku. Informovala o tom dnes Segolene Royalová, francúzska ministerka životného prostredia, udržateľného rozvoja a energetiky, kam patrí aj oblasť dopravy.

Podľa Royalovej bezpečnostné rámy na kontrolu cestujúcich expresov Thalys osadia na železničných staniciach v Lille a Paríži do 20. decembra. Rámy budú aj na staniciach v Bruseli, Amsterdame a Kolíne nad Rýnom. Royalová dodala, že v nevyhnutných prípadoch bezpečnostné rámy na staniciach v zahraničí namontuje Francúzsko, aby sa zaručilo, že budú zodpovedať jeho zariadeniam v Paríži a Lille.

Tieto opatrenia súvisia s útokmi z 13. novembra, ktoré sa odohrali v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis a vyžiadali si 130 obetí na životoch a vyše 350 zranených.

Vo vlaku triedy Thalys idúcom z Amsterdamu do Paríža došlo v auguste tohto roku k streľbe, pri ktorej boli zranení traja ľudia. Útočníka, 26-ročného Maročana Ajjúba Chazzaního, premohli samotní cestujúci.

Muž mal pri sebe samopal typu Kalašnikov s deviatimi zásobníkmi, pištoľ Luger a ostrý rezač. Vyšetrovateľom tvrdil, že tento arzenál našiel v parku a že motívom jeho činu bola lúpež, lebo potreboval peniaze na jedlo. Pred útokom však na svojom mobile sledoval propagandistické islamistické video, takže sa objavila hypotéza, že útok mal islamistický podtón, čo však páchateľ popieral. Vyšetrovatelia parížskych útokov však predpokladajú, že aj udalosť v Thalyse bola pokusom o teroristický útok, za ktorým mohol stáť Abdelhamid Abaaoud - hlavný náborár extrémistickej organizácie Islamský štát vo frankofónnych krajinách a predpokladaný strojca nedávnych útokov v Paríži.

Existuje predpoklad, že Abaaoud je aj za ďalšími atentátmi, ktoré sa v poslednom čase odohrali alebo boli prekazené v Európe. Podľa televízie i-Télé bol Abaaoud asi zodpovedný aj za atentát spáchaný v židovskom centre v Bruseli Mehdim Nemmoucheom, ako aj za všetky nedávne pokusy o atentáty na parížskom predmestí Villejuif.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.