VIDEO: Turecké stíhačky zostrelili ruskú nadzvukovú stíhačku Su-24

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ankara 24. novembra (TASR) - Turecko potvrdilo, že dnes zostrelilo ruské vojenské lietadlo, ktoré podľa neho narušilo turecký vzdušný priestor a ignorovalo varovania. Turecká armáda oznámila, že neidentifikované lietadlo vstúpilo do tureckého vzdušného priestoru nad mestom Yayladagi v provincii Hatay a pred zostrelením ho varovala desaťkrát počas piatich minút. Rusko však popiera, že by jeho lietadlo prekročilo sýrske hranice a ocitlo sa v tureckom vzdušnom priestore, píše agentúra AP.

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že prešetruje "okolnosti havárie ruskej stíhačky. Ministerstvo obrany chce zdôrazniť, že sa lietadlo nachádzalo počas celého letu nad sýrskym územím".

Rusko uviedlo, že jeho nadzvukovú stíhačku SU-24 zostrelila delostrelecká paľba, avšak Turecko tvrdí, že ju zostrelili dve jeho stíhačky F-16, ktoré na "neidentifikované" lietadlo vystrelili, keď ignorovalo niekoľko varovaní.

Jeden z dvoch pilotov zostreleného lietadla sa nachádza v rukách turkménskych síl v Sýrii, ktoré pátrajú po druhom pilotovi, citovala agentúra Reuters televíziu CNN Türk.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré prostredníctvom siete miestnych aktivistov monitoruje vývoj konfliktu v Sýrii, uviedlo, že "ruské vrtuľníky prehľadávajú oblasť, v ktorej pristáli piloti s padákmi". Oblasť sa nachádza v turkménskych horách pobrežnej provincie Lázikíja.

V oblasti turkménskych hôr prebiehala v uplynulých dňoch ofenzíva sýrskych vládnych síl podporovaná ruskou leteckou paľbou.

Minulý mesiac turecké stíhačky zostrelili neidentifikované bezpilotné lietadlo, ktoré podľa nich narušilo turecký vzdušný priestor.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bol o incidente informovaný šéfom armády a premiér Ahmed Davutoglu vydal príkaz na konzultácie s NATO, OSN a krajinami, ktorých sa to týka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.