Kancelária prezidenta využije financie z rozpočtu na nevyhnutné opravy

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 26. novembra (TASR) - Keďže Slovensko bude v druhom polroku budúceho roka predsedníckou krajinou Európskej únie, Kancelária prezidenta SR mala záujem zrekonštruovať tie časti paláca, ktoré využíva na reprezentáciu.

Národná rada SR minulý týždeň neodsúhlasila opozičný pozmeňujúci návrh na navýšenie rozpočtu prezidentskej kancelárie o 438.000 eur, ktoré potrebuje na opravy. Financie chcela opozícia získať presunom z balíka, ktorý je určený na vratky za spotrebovaný plyn.

Ako pre TASR priblížil riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Roman Krpelan, rekonštrukcia Prezidentského paláca sa realizovala pred viac ako 20 rokmi. "Dlažba na prednom aj zadnom nádvorí je vplyvom počasia a nekvalitou materiálu tak zanesená, že ju nie je možné vyčistiť. Sčasti je čierna, inde sivá alebo biela, hoci ide o rovnaký povrch. Na viacerých miestach Prezidentského paláca je opadaná omietka, niektoré steny sú navlhnuté," opísal stav.

Kancelária je povinná udržiavať aj ďalšiu národnú kultúrnu pamiatku, ktorou je lovecký zámok v Tatranskej Javorine. Tá bola podľa Krpelana rekonštruovaná v 70. rokoch a potom sa na nej robili len nevyhnutné opravy. Ako dodal, kancelária prezidenta nemá záujem o veľkú rekonštrukciu, len udržanie zámočku v zachovalom stave, tak, ako jej to prikazuje zákon.

"Vzhľadom na to, že kancelária nemá iné príjmy ako zo štátneho rozpočtu, pridelené finančné prostriedky využije iba na nevyhnutné opravy v takej miere, ktorú jej umožňuje schválený rozpočet," uzavrel Krpelan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.