Na zadržanie zberateľov protiteroristickým komandom reagoval Fidesz

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Budapešť 26. novembra (TASR) - Príslušníci maďarského Centra boja proti terorizmu (TEK) si konali svoju povinnosť a zabránili trestnému činu. Otázkou nie je, kto je profesionál a kto amatér, ale kto sa pripravuje na trestný čin. Vyhlásil to dnes pre agentúru MTI podpredseda výboru pre národnú bezpečnosť maďarského parlamentu Szilárd Németh z vládnucej strany Fidesz v reakcii na víkendové zadržanie zberateľov - medzi nimi dvoch ľudí zo SR.

Podľa jeho slov členovia výboru rokovali o tomto prípade na stredajšej schôdzke, pričom od TEK a rezortu vnútra dostali presvedčivé informácie, podložené vecnými argumentmi.

"Medzi členmi výboru vládla úplná zhoda. Blahoželali a vyjadrili vďaku za to, že TEK si robilo svoju prácu. Každému bolo jasné, že centrum si plnilo úlohy, na ktoré bolo zriadené: zadržalo osoby, ktoré mali automatické zbrane a výbušniny," zdôraznil Németh, podľa ktorého v Maďarsku nie je možné bez povolenia prechovávať zbrane ani výbušniny.

Štyria ľudia, ktorých minulý piatok zadržalo TEK, neboli teroristi, ale skupina mladíkov, ktorých koníčkom je skúmanie dejín druhej svetovej vojny. Dvaja z nich sú príslušníkmi maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku, uviedol v stredu spravodajský server Index.hu.

Server tak vyvrátil tvrdenie TEK, že zadržali nebezpečnú extrémistickú skupinu s medzinárodnou väzbou. Štvorica viezla v aute pozostatky zbraní, ktoré našla za pomoci detektora kovu v lesoch v okolí mesta Veszprém.

Súd v stredu odmietol uvaliť vyšetrovaciu väzbu, ktorú v prípade jedného zo štvorice zadržaných iniciovala prokuratúra XI. a XXII. budapeštianskeho obvodu.

Pri víkendovom zásahu príslušníkov TEK v dvoch prípadoch zadržali celkovo šesť ľudí, u ktorých našli automatické zbrane, muníciu a výbušniny. Súd v utorok nariadil vzatie dvoch ľudí z prvého prípadu do vyšetrovacej väzby; podozriví sú z trestného činu zneužitia strelnej zbrane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.