V Košiciach a Janíku sa predstavia betlehemskí pastieri z troch krajín

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Košice 4. decembra (TASR) - Medzinárodné stretnutie betlehemských pastierov sa uskutoční počas tohto víkendu (5.-6. 11.) v Košiciach a obci Janík v okrese Košice - okolie. Vianočnú atmosféru s tradičnými zvykmi predstavia kolektívy zo Slovenska, Rumunska a Maďarska.

"Betlehemskí pastieri sa v obci Janík stretávali už pätnásť rokov. Keďže ide o veľmi zaujímavé podujatie, ktoré má veľký ohlas, rozhodli sme sa predstaviť ho aj v širšom rozmere. Po prvý raz ho preto naše kultúrne centrum organizuje aj v Košiciach," priblížil riaditeľ Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria Michal Kupec.

K vianočným zvykom vo všetkých krajinách pod karpatským oblúkom neodmysliteľne patria betlehemskí pastieri. Každá obec, každý kraj a národ však majú v hraní betlehemskej scénky svoje originálne a jedinečné prvky. Zaujímavé je tak sledovať, v čom sa líšia a v čom sú spoločné.

Ako ďalej informovali organizátori z kultúrneho centra, ich snahou je zoznamovať širokú verejnosť s rôznymi tradičnými remeslami, oživovať zvyky predkov v spoločnosti miestnych a zahraničných aktérov a remeselníkov. "Z nášho pohľadu je mimoriadne dôležité, že tradícia betlehemských pastierov je v údolí Bodvy stále živá. V mnohých obciach sú jasličkári aktívni a v čase Vianoc navštevujú domácnosti. Bez tejto tradície si to nevedia predstaviť napríklad obyvatelia Turnianskej Novej Vsi. Jedinečný je aj najstarší 'anjel' z Hosťoviec – starý pán, ktorý má 90 rokov, okrem toho, že je v betlehemskej hre anjelom, stále vlastnoručne vyrába kačacie pierka, ktoré sa pri vinšovaní používajú a odovzdáva túto tradíciu aj mladým ľuďom," hovorí Kupec.

V Košiciach na nádvorí Rodošto na Hrnčiarskej ulici sa program začína v sobotu (5.11.) o 13.00 h. Domáce i zahraničné kolektívy predstavia svoj krátky program s tematikou betlehemských pastierov. Diváci uvidia dospelých jasličkárov z rumunskej obce Gheorghieni, kolektívy z maďarských dedín Ópály, Gencsapát a Csátalja. Slovensko zastupujú obce Závadka, Janík, Hosťovce, Péder a Turnianska Nová Ves. V priestoroch Východoslovenského múzea v areáli Rodošta budú v tom čase aj remeselnícke tvorivé dielne. Zároveň tu otvoria výstavu Tvorivý domov, ktorá je prezentáciou výrobkov klientov domovov sociálnych služieb. Pri ich výrobe použili špecifické prvky tradičnej ľudovej kultúry Abova, Zemplína, Spiša i Gemera.

Betlehemci po 16.00 h v sprievode mestom prejdú k Máraiho štúdiu na Timonovej ulici, kde budú pokračovať remeselnícke trhy. Deti sa o 17.00 h budú môcť v tanečnom domčeku naučiť tance z Magyarpalatky, tanečný dom pre dospelých bude pokračovať po 21.00 h. Predtým vystúpi na javisku Divadla Thália vo večernom galaprograme folklórny súbor Ilosvai z Veľkej Idy a skupina Szalonna és Bandája z Budapešti.

V nedeľu (6.12.) sa betlehemskí pastieri presunú do obce Janík na 16. ročník podujatia, ktoré sa začne o 10.00 h bohoslužbou, po nej sa predstavia jednotlivé skupiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.