NHL: Chára prispel gólom a asistenciou, Boston však prehral

Slovenský obranca Boston Bruins Zdeno Chára (uprostred) oslavuje svoj gól do siete Calgary Flames so spoluhráčmi Mattom Beleskeym (vľavo) a Zachom Trotmanom v zápase NHL Calgary Flames - Boston Bruins 4. decembra 2015 v Calgary. Foto: TASR/AP

New York 5. decembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára si v noci na sobotu v zámorskej NHL pripísal na konto gól a asistenciu, jeho Boston však prehral v Calgary 4:5 po predĺžení. Edmonton v zostave s Andrejom Sekerom zdolal Dallas 2:1 po predĺžení. New York Islanders v bránke bez Jaroslava Haláka si poradili so St. Louis 2:1 po nájazdovom rozstrele.

Boston prehrával v Calgary v úvodnej tretine 0:2, v 18. minúte však Chárovu strelu úspešne tečoval pred súperovou bránkou Matt Beleskey a Bruins znížili skóre. Na začiatku druhej tretiny za stavu 3:2 pre domácich sa slovenský kapitán postaral o vyrovnanie, keď netradične strelou zápästím od mantinelu prekonal Karriho Räma v bránke Flames a zaznamenal tak svoj piaty gól sezóny. Za stavu 3:3 sa zápas otvoril, oba tímy spálili niekoľko streleckých príležitostí. "Nechceli sme pozahadzovať toľko šancí. Keď súper otvorí hru a dostanete sa do prečíslení, zvyčajne sa rovnako otvorí priestor aj na druhom konci klziska. Bol to duel s množstvom šancí na oboch stranách," vyslovil sa Chára pre Boston Herald.

"Medvedi" po góle Brada Marchanda vo vlastnom oslabení viedli 4:3 a boli blizúčko k výhre, no český útočník Jiří Hudler 1,2 sekundy pred koncom tretej tretiny vyrovnal a poslal duel do predĺženia. V ňom rozhodol o triumfe "plameňov" Johnny Gaudreau. Dvadsaťdvaročný americký krídelník tak skompletizoval svoj druhý hetrik v profiligovej kariére, okrem troch gólov si v zápase pripísal aj asistenciu a vyhlásili ho za prvú hviezdu. "Mal som aj kus šťastia. Je vždy vzrušujúcim zážitkom, keď padajú na ľad čiapky, či už je to váš hetrik alebo niekoho iného. Dosiahli sme cenné víťazstvo," povedal pre zámorské médiá hrdina večera. Vzhľadom na priebeh duelu sa hosťom bod málil. "Je pre nás sklamaním prehrať zápas takýmto spôsobom. Sekunda nás delila od víťazstva. Niekedy to však tak v hokeji chodí," povzdychol si dvojgólový útočník Bruins Brad Marchand. Chára strávil na ľade 24:37 min., okrem dvoch bodov si zapísal aj štyri strelecké pokusy a dve trestné minúty. Bostončania tak po päťzápasovej víťaznej sérii prehrali dva zápasy za sebou a vo Východnej konferencii im aktuálne patrí deviata a teda prvá nepostupová priečka.

Posledný tím Západnej konferencie Edmonton dokázal v predĺžení skoliť najlepšie mužstvo súťaže Dallas 2:1, keď o výhre Oilers rozhodol v 45. sekunde nadstavby Jordan Eberle. Stars prestrieľali domácich 43:24, vylámali si však zuby na skvelom švédskom brankárovi Andersonovi Nilssonovi, ktorého dokázal prekonať iba jeho krajan Mattias Janmark na konci druhého dejstva. Nilsson v dvoch tohtosezónnych dueloch s Dallasom zaznamenal 90 úspešných zákrokov. "Ukradol zápas, podal neskutočný výkon. Dal nám šancu vyhrať, ale pomohli mu aj chalani, ktorí zblokovali množstvo súperových striel. Napriek tomu bol vidno rozdiel medzi nami a najlepším tímom súťaže. Tú výkonnostnú dieru budeme musieť v ďalšom priebehu sezóny odstrániť," tvrdil tréner Edmontonu Todd McLellan. Z triumfu sa tešil aj Andrej Sekera, slovenský zadák bol s minutážou 23:44 najvyťaženejším korčuliarom svojho tímu, Anttiho Niemiho v bránke texaského klubu ohrozil štyrmi strelami. Stars prehrali druhý zápas z posledných troch.

Do Brooklynu pricestovali hráči St. Louis, ale proti svojmu bývalému klubu sa Jaroslav Halák do bránky nepostavil. Islanders vsadili na Nemca Thomasa Greissa, ktorý pri svojom treťom štarte z ostatných štyroch zápasov predviedol 31 úspešných zákrokov a doviedol "ostrovanov" k tesnej výhre 2:1 po nájazdoch. V rozstrele skórovali iba domáci Frans Nielsen a Kyle Okposo, hostia sa v nájazdoch nepresadili. Islanders vyhrali piaty zápas z ostatných šiestich a vylepšili si bilanciu proti tímom zo Západu na 10-2-1. Florida natiahla svoju víťaznú šnúru na päť stretnutí, keď uspela v Columbuse 2:1 po nájazdoch. Panthers zároveň vyhrali piaty zápas v rade na ľade súpera, čím vyrovnali klubový rekord z roku 2007.

V kalifornskom derby medzi Anaheimom a San Jose (1:0) padol jediný gól, jeho autorom bol v 43. minúte domáci Mike Santorelli. Oporami svojich tímov boli brankári, John Gibson v drese Ducks zneškodnil všetkých 23 striel súpera a dosiahol druhé čisté konto v tomto týždni, štvrté v kariére. Martin Jones na opačnej strane kryl 25 pokusov. Sharks tak prišli o sériu siedmich výhier vonku po sebe.

Sumáre NHL:

CALGARY FLAMES - BOSTON BRUINS 5:4 pp (2:1, 1:2, 1:1 - 1:0)

Góly: 1. Gaudreau (D. Jones), 16. Giordano (Brodie, Gaudreau), 22. Gaudreau (Hudler, Wideman), 60. Hudler (Monahan, Colborne), 64. Gaudreau (Hamilton, Brodie) - 18. Beleskey (CHÁRA, Eriksson), 22. Marchand (Connolly, Trotman), 23. CHÁRA (Beleskey, Eriksson), 59. Marchand. Brankári: Rämö - Gustavsson (22. Rask), strely na bránku: 37:38, 19.289 divákov.

EDMONTON OILERS - DALLAS STARS 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 15. Hall, 61. Eberle (Draisaitl) - 39. Janmark (Oleksiak, Fiddler). Brankári: Nilsson - Niemi, strely na bránku: 24:43, 16.839 divákov.

BUFFALO SABRES - ARIZONA COYOTES 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)

Góly: 28. Reinhart (Ristolainen, Gorges), 34. McGinn (Eichel, Colaiacovo), 43. Kane (Girgensons), 52. Foligno (Deslauriers, Legwand), 60. Kane (Franson, O'Reilly) - 15. Domi (Hanzal, S. Elliott), 47. Domi. Brankári: Johnson - Smith, strely na bránku: 28:20, 18.204 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - PHILADELPHIA FLYERS 3:4 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)

Góly: 7. Matteau, 42. Palmieri (Eliáš, Cammalleri), 59. Cammalleri (Stempniak, Kennedy) - 10. Simmonds (Voráček, Giroux), 28. Giroux (Voráček, Gostisbehere), 50. Bellemare (VandeVelde, Medvedev), 64. Read (Del Zotto). Brankári: Schneider - Neuvirth, strely na bránku: 18:25, 14.825 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - FLORIDA PANTHERS 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 33. Chaput (Bodnarchuk, G. Campbell) - 22. Trocheck (B. Campbell, Kampfer), rozh. nájazd Barkov. Brankári: Bobrovskij - Montoya, strely na bránku: 23:32, 14.062 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - ST. LOUIS BLUES 2:1 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 47. Grabovskij (Strome, Kuľomin), rozh. nájazd Nielsen - 20. Shattenkirk (Tarasenko, Šťastný). Brankári: Greiss - B. Elliott, strely na bránku: 25:32, 12.873 divákov.

ANAHEIM DUCKS - SAN JOSE SHARKS 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 43. Santorelli (Thompson, Stewart). Brankári: Gibson - M. Jones, strely na bránku: 26:23, 15.701 divákov.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 24:37 1 1 2 0 4 2

Andrej Sekera (Edmonton) 23:44 0 0 0 0 4 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/