Potvrdili trest pre šéfa UEFA Platiniho

Na archívnej snímke staronový prezident FIFA Sepp Blatter (vľavo) prijíma gratulácie od viceprezidenta FIFA a prezidenta UEFA Michela Platiniho (vpravo) Foto: TASR/AP

Lausanne 11. decembra (TASR) - Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini neuspel na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne s odvolaním voči 90-dňovej suspendácii, ktorú dostal od etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) pre podozrenie z korupcie. CAS potvrdil trest pre francúzskeho funkcionára, zároveň však odporučil FIFA, aby zákaz jeho pôsobenia vo futbale nepredlžovala.

Podľa arbitrážneho súdu by predĺženie suspendácie bolo neoprávneným obmedzením prístupu k spravodlivosti. CAS nechal v platnosti existujúci trest až do jeho vypršania (5. januára), keďže podľa neho nespôsobuje "nenapraviteľnú škodu". Podľa CAS do 5. januára musí byť jasno o vine či nevine Platiniho.

Pre existujúci zákaz tak nemôžu Platiniho schváliť ako kandidáta na prezidenta FIFA. Zároveň sa nebude môcť v sobotu zúčastniť v Paríži na žrebe majstrovstiev Európy 2016, ktoré sa aj za účasti slovenských futbalistov uskutočnia v jeho rodnom Francúzsku.

"CAS rozhodol, že existujúci trest na 90 dní v tejto chvíli nespôsobuje Michelovi Platinimu nenapraviteľnú škodu. Jeho akékoľvek predĺženie by však bolo prehnaným a neoprávneným zamedzením prístupu k spravodlivosti," uviedol arbitrážny súd vo svojom stanovisku.

Šéf UEFA mal v roku 2011 prijať od prezidenta FIFA Seppa Blattera dva milióny švajčiarskych frankov, údajne za prácu v úlohe jeho poradcu v rokoch 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žiadny doklad a obaja funkcionári tvrdia, že medzi sebou mali ústnu dohodu. Aj Blatter dostal od etickej komisie trest na 90 dní, obom hrozí doživotný zákaz práce vo futbale. Definitívne rozhodnutie v ich kauze by mala etická komisia FIFA vydať do konca roka. Platini i Blatter majú pred ňu predstúpiť 17. a 18. decembra.

Bývalý francúzsky reprezentant je na čele UEFA od roku 2007, a kým nedostal dočasný trest, bol hlavný favorit na post prezidenta FIFA vo februárových voľbách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.