Žiga sa zodpovedá poslancom, opozícia ho chce odvolať pre kauzu kompa

Peter Žiga Foto: TASR/AP

Bratislava 11. decembra (TASR) - Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) čelí na sklonku volebného obdobia prvému pokusu o odvolanie z funkcie. Dôvodom je kauza obstarania kompy cez Dunaj. Podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková (Smer-SD) dnes otvorila mimoriadnu schôdzu parlamentu zvolanú na základe 40 podpisov opozičných poslancov z OĽaNO, Mosta-Híd, KDH, SaS a viacerých nezaradených.

V odôvodnení opoziční poslanci uviedli, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba uzatvoril 26. júna 2015 zmluvu o poskytovaní služby so spoločnosťou Ponton City, a. s. Jej predmetom je poskytovanie dopravy na trase Vojka-Kyselica na vodnom diele Gabčíkovo. "Zmluva je podpísaná na 15 rokov bez reálnej možnosti jej skoršieho ukončenia. Priebeh verejného obstarávania a znenie samotnej zmluvy sú dôkazom manipulácie verejného obstarávania a významných škôd pre štát," tvrdí opozícia a pripomína, že do júna 2015 prevádzkoval spojenie medzi obcami so svojím plavidlom štátny Slovenský vodohospodársky podnik.

Poslanci, ktorí volajú po Žigovom odvolaní, uvádzajú tiež, že súčasťou súťažných podmienok boli požiadavky, ktorých cieľom bolo odradiť prípadných iných záujemcov. Spomínajú napr. zábezpeku až jeden milión eur, ktorú bolo potrebné zložiť na účet obstarávateľa, aj keď pri súťaži na diaľnicu D1 s tunelom Višňové za predpokladaných 900 miliónov eur požadovala štátna Národná diaľničná spoločnosť zábezpeku 300.000 eur. Bola tam aj povinnosť, aby pracovníci boli držiteľmi oprávnenia o odbornej spôsobilosti Lodný kapitán I. triedy. "Táto trieda však oprávňuje na medzinárodnú dopravu na celom toku Dunaja a pre trasu kompy dlhú 520 metrov je zbytočná," argumentujú poslanci.

Opozícia zároveň tvrdí, že víťaz tendra je prepojený so Smerom-SD. "Na valnom zhromaždení Ponton City, a. s., zastupovala oboch akcionárov tejto spoločnosti osoba, ktorá je spoluvlastníčkou firmy RHK REAL, s.r.o., spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom (Smer-SD). Overovateľkou zápisnice z tohto valného zhromaždenia bola ďalšia spoluvlastníčka firmy RHK REAL. Táto overovateľka bola v minulosti aj konateľkou Agentúry Smer, s.r.o., ktorej jediným vlastníkom je strana Smer-SD," uvádza argumenty opozícia. Glváč už viackrát zdôraznil, že od roku 2006 s akoukoľvek osobou nepodniká.

Šéf OĽaNO Igor Matovič uviedol, že celkové ročné náklady na fungovanie štátnej kompy cez Dunaj ešte v roku 2013 predstavovali 490.671 eur. Nový prevádzkovateľ Ponton City však bude podľa Matoviča pri zvýšení ceny nafty o 0,50 eura na liter podľa podmienok novej zmluvy z júna 2015 pýtať za prevádzku kompy ročne 4,95 milióna eur. "To navýšenie, v podstate zlodejina, ktorá je tu spáchaná, je 908 percent v porovnaní s nákladmi, aké mal štátny podnik. Pýtame sa, či toto je boj Roberta Fica proti privatizácii nášho spoločného majetku," vyhlásil šéf OĽaNO.

Premiér vo štvrtok (10.12.) povedal, že snaha opozície o odvolanie Žigu je úplne bezdôvodná, politicky motivovaná a ide len o súčasť predvolebnej kampane. Poslanci by Žigovi podľa neho mali naopak poďakovať, pretože významne prispel k príchodu automobilky Jaguar Land Rover na Slovensko. "Minister životného prostredia bol mimoriadne dôležitým hráčom v tíme, ktorý zabezpečil podmienky pre príchod tohto obrovského investora. Urobil pre to obrovský kus práce. Preto by som využil rokovanie NR SR, aby som vyzval poslancov, nech poďakujú ministrovi Žigovi za to, že prispel k príchodu tohto obrovského investora a nerobili cirkus v podobe jeho odvolávania," vyhlásil Fico. Žiga je navyše podľa neho ministrom na svojom mieste, pretože vo svojom rezorte urobil poriadok.

Svojho ministra sa zastala v stredu (9.12.) aj vláda ako celok. Pokus opozície o vyslovenie nedôvery Žigovi označila za neodôvodnený, opierajúci sa o nepravdivé a nepodložené tvrdenia. "Je zjavné, že pokus skupiny poslancov Národnej rady SR o odvolanie ministra životného prostredia je prejavom účelového úsilia opozície diskreditovať úspechy vlády SR v rezorte životného prostredia pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami," odkázala vláda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.