Pokles ceny ropy a iné faktory otriasli akciovými indexmi búrz

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 12. decembra (TASR) - V piatok (11. 12.) sa na svetových akciových burzách skončil najhorší týždeň pre investorov od augusta tohto roku. Informovala o tom agentúra AP.

Hlavný index newyorskej burzy Dow Jones industrial average (DJIA) klesol o 309,54 bodu alebo 1,76 % na 17.265,21 bodu. Klesla každá z jeho položiek. Index Dow Jones sa za celý tento týždeň prepadol o 3,3 %. Do mínusu sa dostali aj ďalšie indexy newyorskej akciovej burzy - S&P 500 a Nasdaq.

Analytici poznamenávajú, že prudký piatkový pokles súvisí s vývojom na medzinárodnom trhu s ropou. Barel (159 litrov) severomorskej ropy Brent klesol na 7-ročné minimum a zosuv ceny barelu americkej ropnej zmesi West Texas Intermediate (WTI) sa zastavil tesne nad hranicou 35 USD (31,96 eura).

Svetové akciové trhy sa otriasli aj z iných dôvodov. Kurz čínskeho jüanu klesol na najnižšiu úroveň za posledných 4,5 roka. Prispeli k tomu obavy o stav čínskej ekonomiky a očakávanie zvýšenia hlavných úrokových sadzieb americkej centrálnej banky, Fedu. Jej príslušný výbor, výbor pre operácie na voľnom trhu bude o nich rokovať 15. a 16. decembra.

V piatok klesol DAX 30, hlavný index nemeckej akciovej burzy vo Frankfurte nad Mohanom o 2,4 %. Britský index FTSE 100 sa prepadol o 2,2 % a francúzsky CAC stratil 1,8 %. V Ázii však japonský index Nikkei 225 stúpol o 1 %, ale čínske indexy Hang Seng a Shanghai Composite išli opačným smerom. Prvý stratil 1,1 % a druhý 0,6 % hodnoty.

(1 EUR = 1,0950 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.