Mapu Uhorska od Jána Lipského poznal aj cisár Napoleon I.

Na ilustračnej snímke francúzsky generál, prvý konzul a francúzsky cisár Napoleon Bonaparte Foto: TASR/AP

Trenčianske Stankovce 19. decembra (TASR) – Najslávnejším rodákom obce Trenčianske Stankovce v okrese Trenčín je kartograf Ján Lipský (1766 – 1826). Po Samuelovi Mikovínim bol druhým najvýznamnejším kartografom Uhorska. Jeho mapu uhorského kráľovstva poznali aj cisár Napoleon I., anglickí zemepisci a vysoko ju hodnotia aj súčasní slovenskí a českí geografickí odborníci.

Ján Lipský bol popredný európsky kartograf, ktorý na určovanie polohy miest používal astronomické hodnoty, i keď v tom období bola rozšírená triangulačná metóda. Narodil sa a zomrel v Sedličnej, ktorá je dnes jednou zo štyroch obcí (Malé Stankovce, Veľké Stankovce, Sedličná a Rozvadze) tvoriacich strediskovú obec Trenčianske Stankovce. Samotná obec vznikla spojeným štyroch obcí v roku 1972, no jej písomne zaznamenané historické korene siahajú až do roku 1212, kedy sa prvýkrát spomínajú Rozvadze.

Dnes sú Trenčianske Stankovce modernou strediskovou obcou s kompletnou infraštruktúrou, školou, škôlkou, silným podnikateľským zázemím, obchodnou sieťou a zdravotným strediskom. Žije bohatým kultúrnym, športovým a spoločenským životom. Má okolo 3200 obyvateľov a ich počet aj vďaka intenzívnej bytovej výstavbe každoročne rastie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.