Centrum Bojníc po roku opäť ožilo podujatím Bojnický kračún

Spevácke i tanečné vystúpenia súborov z regiónu, rozprávkové predstavenia, stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami, živý betlehem, ohňovú šou, staré gastronomické špeciality či staroslovanské zvyky ponúkol tento rok Bojnický kračún. Na snímke časť stánkov s umeleckými výrobkami. Bojnice, 21. decembra 2015. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Bojnice 21. decembra (TASR) - Spevácke i tanečné vystúpenia súborov z regiónu, rozprávkové predstavenia, stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami, živý betlehem, ohňovú šou, staré gastronomické špeciality či staroslovanské zvyky ponúkol tento rok Bojnický kračún. Podujatie v réžii občianskeho združenia Naše Bojnice a Klubu podnikateľov mesta Bojnice, ktoré už druhý rok spestruje predvianočný čas v centre Bojníc, navštívilo počas uplynulého víkendu (19. a 20.12.) viac ako 1000 ľudí.

Podujatie, ako pre TASR povedala za organizátorov Helena Červienková, malo byť oddychom počas zhonu, ktorý vždy pred Vianocami nastáva. "Rozhodli sme sa tiež zorganizovať niečo, čo tu v Bojniciach dlhé roky chýbalo a myslíme si, že to, do čoho sme sa pustili, je jednoducho fantastické," poznamenala.

Ako ozrejmila, už minulý, premiérový ročník Bojnického kračúna mal veľký úspech a návštevníci podujatia jeho organizátorov žiadali, aby v ňom pokračovali. "Spätná väzba bola neskutočne pozitívna a my sme sa rozhodli, že ľudí nesklameme. Vlani bolo menej stánkov, menej účinkujúcich, tento rok sa nám to už trochu rozrástlo, ale stále chceme, aby to boli naše staré slovenské Vianoce," dodala.

Kračún, ako pre TASR uviedla Sylvia Maliariková, regionálna historička a výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu región horná Nitra-Bojnice, je slovenský a slovanský názov, ktorý označoval sviatky zimného slnovratu. "S príchodom kresťanstva sa oslavy zimného slnovratu zmenili na oslavy narodenia Ježiša Krista, kračún sa však dodnes v niektorých častiach Slovenska a slovanských národoch používa ako označenie Vianoc. Kračún je aj obradové pečivo na východe Slovenska. Preto sa tento veľmi pekný, tradičný, starobylý názov použil aj na označenie podujatia v Bojniciach," ozrejmila.

Podľa Maliarikovej sú podujatia mimoriadne dôležitou súčasťou cestovného ruchu. "Keď aj máte v nejakej destinácii niečo stabilné, máte tú krásnu horu, krásny zámok, krásny monument, pokiaľ by neboli podujatia, tak by to tu nežilo. Ľudia sa na podujatia radi dostavia, prežívajú ich atmosféru a potom sa do regiónu vracajú," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.