Spotreba teplej vody v domácnostiach je na Štedrý deň najvyššia v roku

Ilustračné foto Foto: TASR/Youtube

Bratislava 22. decembra (TASR) - Na Štedrý deň je spotreba teplej vody v slovenských domácnostiach najvyššia v roku a rastie aj spotreba tepla. Informoval o tom predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšívaný.

Nároky na teplú vodu sa v bežnom obytnom dome na Štedrý deň v porovnaní s decembrovým pracovným dňom zvyšujú. "Na Štedrý deň je spotreba teplej vody najvyššia z celého roka. Vzrastie oproti bežnému pracovnému dňu až o 93 % a na Silvestra o 52 %," spresnil.

"Tým, že cez sviatky sú väčšinu času ľudia doma, zvyšujú sa ich nároky na spotrebu tepla a teplej vody. V domácnostiach sa viac upratuje, všetko sa čistí a ľudia si napríklad viac vychutnávajú teplú vaňu,"
zdôvodnil.

Pripomenul zároveň, že spotreba teplej vody je vyššia aj počas bežnej soboty. "Vzrastie oproti bežnému pracovnému dňu v priemere o 23 % a v nedeľu v priemere o 30 %," doplnil.

Cez sviatky podľa Obšívaného rastie aj spotreba tepla, ktorá je počas celého vianočného obdobia (Štedrý deň, Prvý a Druhý sviatok vianočný) vyššia asi o 11 % ako v priemerné pracovné dni.

Upozornil, že po celom Slovensku sa strieda na nepretržitých službách takmer 400 ľudí, aby si ľudia vychutnali obdobie vianočných sviatkov v teple. "Starajú sa o to, aby centrálne zásobovanie teplom fungovalo. Sú v pohotovosti na telefóne a pripravení osobne vyriešiť aj neočakávanú poruchu," poznamenal.

"Spoločné vykurovanie je v tomto zmysle pohodlné, pretože je zabezpečený komplexný systémový servis. Dodávatelia tepla zo systémov centrálneho zásobovania teplom sú tu pre svojich odberateľov počas celého roka 24 hodín denne, vrátane vianočných sviatkov," dodal Obšívaný.

Slovenský zväz výrobcov tepla združuje dodávateľov tepla na Slovensku. V 97 spoločnostiach združených v SZVT pracuje takmer 4000 ľudí, ktorí zabezpečujú výrobu a dodávku tepla a teplej vody, ako aj servis pri poruchách počas celého roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.