Dopyt po pracovníkoch v tomto roku dosiahol predkrízové úrovne

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Bratislava 22. decembra (TASR) - V tomto roku dopyt po zamestnancoch na Slovensku presiahol úroveň obdobia spred krízy. Zvýšený dopyt bol najmä po pracovníkoch do výroby. Konštatuje to personálna agentúra Grafton Recruitment.

"V roku 2015 dosiahol dopyt po zamestnancoch úroveň pred obdobím krízy. Trh práce zaznamenal výrazné oživenie,"
zhodnotil manažér pobočky spoločnosti v Bratislave Michal Batis.

V každom kraji iný sektor

Vplyvom nových investícií a vznikom projektov reagoval pracovný trh na aktuálne trendy a potreby zamestnávateľov nielen v hlavnom meste, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska. Ako uviedla personálna agentúra, v Trenčianskom kraji bol zaznamenaný vyšší záujem o špecialistov na technické pozície so zameraním na kvalitu, inžinierstvo, projektový manažment, výrobu, logistiku a lean manažment.

Výhodu v tomto roku pritom mali najmä kandidáti so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka. "Veľmi vysoký záujem bol o výrobných pracovníkov na dočasné pridelenie i do kmeňového stavu," priblížil manažér pobočky agentúry v Trenčíne Marian Mitošinka.

V bratislavskom regióne bol najväčší dopyt po administratívnych pracovníkoch s dobrou jazykovou vybavenosťou. Vo výrobnom sektore bol dopyt najmä po skúsených inžinieroch v automotive výrobe.

Personalisti Grafton Recruitment predpokladali v roku 2015 rast pozícií v oblasti starostlivosti o zákazníkov, HR a v účtovníctve. "Toto odvetvie rástlo najmä vďaka novým menším centrám a rozširovaniu funkcií v aktuálnych centrách o kvalifikovanejšie role s väčšou pridanou hodnotou," doplnil Batis.

Požadované sú jazyky a skúsenosti

Najčastejšou požiadavkou zo strany klientov pri hľadaní zamestnancov boli najmä znalosti cudzích jazykov a odborná prax. Ako uviedla Grafton Recruitment, firmy väčšinou vyžadujú dobrú znalosť balíka MS Office a anglický jazyk. V prípade, že sa vyžaduje druhý cudzí jazyk, požadované boli nemčina či francúzština. Požiadavky po znalostiach cudzích jazykov sú trendom, ktorý sa významne nemení.

"Aj v roku 2015 pretrvávajú nároky na počítačové zručnosti, hlavne na prácu s pokročilými funkciami Excelu. Pridanou hodnotou je skúsenosť v SAP-e, prípadne v inom informačnom systéme, ktorý klienti využívajú," uviedla manažérka pobočky v Košiciach Anna Ričányová.

Pri juniorských pozíciách bola preferovaná prax počas štúdia, účasť na zahraničných študijných pobytoch či akékoľvek aktivity, ktoré by ich zvýhodnili pred ich rovesníkmi.

Personalisti Grafton Recruitment na začiatku tohto roka zverejnili zoznam oblastí a pozícií s najväčším záujmom. "Potvrdilo sa, že bratislavský región zaznamenal silné turbulencie v oblastiach strojárskeho priemyslu a IT priemyslu," konštatoval Batis.

Miesta sú aj na východe

V strojárskom priemysle medzi najžiadanejšie pozície v tomto roku patril odborník v oblasti procesnej kvality, procesný inžinier a konštruktér. Všeobecne boli žiadané pozície ako elektroúdržbár, elektrotechnik, nastavovač, zoraďovač strojov, naďalej bude podľa spoločnosti pozvoľne rásť dopyt po zručných výrobných pracovníkoch. V IT sektore bol dopyt po vývojároch, v ekonomike a účtovníctve zase firmy najčastejšie obsadzovali administratívne pozície s aktívnym využitím nemeckého jazyka, pozície v oblasti zákazníckeho servisu s jazykovou kombináciou anglického jazyka a iného svetového jazyka. "Vzostup v tomto sektore je najmä na východnom Slovensku, a to v oblasti zákazníckeho servisu či call centier," doplnila personálna agentúra s tým, že v oblasti obchodu rástol dopyt po technicko-obchodných špecialistoch.

V košickom regióne bol v oblasti výroby najväčší dopyt po kvalitných a skúsených výrobných pracovníkoch, akými sú napríklad operátori výroby a montáže, vodiči vysokozdvižných vozíkov, CNC operátori a nastavovači. "Zaznamenali sme dopyt po operátoroch výroby s jazykovými znalosťami, s čím sme sa v minulosti stretávali iba ojedinele. Vysoký dopyt je aj naďalej po špecialistoch na opravu a údržbu počítačovo riadených strojov," dodala Ričányová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.