Šéf sýrskej diplomacie navštívi Čínu, aby rokoval o mierovom procese

Sýrsky minister zahraičných vecí Walíd Mualim, archívne foto. Foto: FOTO TASR/AP

Peking 22. decembra (TASR) - Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim odcestuje tento týždeň do Číny, aby tam rokoval so svojím čínskym rezortným partnerom Wang Im, informoval dnes v Pekingu hovorca rezortu Chung Lej.

Mualim bude na návšteve v Číne v čase od 23. do 26. decembra, spresnil hovorca.

V snahe pomôcť začať mierový proces v Sýrii Čína v pondelok oznámila, že čoskoro do Pekingu pozve predstaviteľov sýrskej vlády a sýrskej opozície. Ako spresnil hovorca Chung Lej, ide o súčasť snáh Číny hrať konštruktívnu rolu pri hľadaní politického riešenia krízy v Sýrii.

Čína, ktorá je závislá od dodávok ropy z Blízkeho východu, už s podobnou ponukou prišla aj v minulosti, ale v sýrskej kríze sa drží skôr v úzadí a necháva priestor iným stálym členom Bezpečnostnej rady OSN - Spojeným štátom, Británii, Francúzsku a Rusku.

Svetové médiá nedávno informovali, že v konflikte v Sýrii bojujú aj čínski občania, a to na strane protivládnych povstalcov i v radoch islamistických jednotiek vrátane Islamského štátu (IS).

Najnovšie diplomatické aktivity Číny sú reakciou na piatkové prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá jednohlasne podporila tzv. cestovnú mapu mierového procesu v Sýrii a schválila tak plán dohodnutý vo Viedni minulý mesiac. V súlade s ním má v Sýrii byť do šiestich mesiacov ustanovená prechodná vláda a do 18 mesiacov sa majú konať nové voľby.

Text rezolúcie dáva Organizácii Spojených národov za úlohu, aby pripravila a uplatnila celoštátne prímerie. Vyzýva generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby do jedného mesiaca predložil návrhy, akým spôsobom bude možné prímerie monitorovať.

BR OSN tiež, podobne ako v predchádzajúcich rezolúciách zameraných na humanitárnu situáciu v Sýrii, "požaduje, aby všetky strany okamžite zastavili akékoľvek útoky na civilistov a civilné objekty".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.