Prievidza chce vrátiť sochu sv. Jána Nepomuckého na Námestie slobody

Foto: prievidza.sk

Prievidza 22. decembra (TASR) - Prievidzská radnica chce vrátiť sochu sv. Jána Nepomuckého na jej pôvodné miesto, ktorým je Námestie slobody. Na tento účel bude žiadať dotáciu od Ministerstva kultúry SR. Informoval o tom hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje.

Radnica má zámer sochu, ktorá sa aktuálne nachádza v reštaurátorskom ateliéri, opätovne umiestniť na jej pôvodné historické miesto v juhozápadnej časti hlavného Námestia slobody. O jej premiestnení rozhodol ešte v auguste tohto roka Krajský pamiatkový úrad Trenčín - pracovisko Prievidza a odobrili ho aj prievidzskí mestskí poslanci. "K premiestneniu je potrebné vyhotoviť architektonickú štúdiu a projektovú dokumentáciu pre realizáciu stavby. Ide o osadenie piliera so sochou na nový základ, úpravu okolia s rešpektovaním súčasnej situácie trasovania sietí, montáž dvoch schodiskových stupňov, ako aj prípravu na osadenie reštaurovanej sochy," uviedol Ďureje.

Vyčíslil, že celkový rozpočet projektu, ktorý počíta aj s ďalšou etapou reštaurovania sochy, predstavuje 8860 eur. Od ministerstva kultúry bude radnica žiadať 8417 eur. Zvyšnú sumu - 443 eur, tvorí kofinancovanie mestom.

Socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1757 je významnou historickou pamiatkou Prievidze. Prešla viacerými úpravami, ktoré znehodnotili jej pôvodný stav. Ešte v roku 2013 na nej vykonali odborníci reštaurátorský výskum, ktorý bol prvou etapou potrebnou pre jej záchranu. "Sekundárne bola osadená na Ulici A. Hlinku pred piaristickým kláštorom. V značne narušenom, havarijnom stave bola demontovaná a premiestnená do ateliéru reštaurátora, kde prebieha druhá etapa jej reštaurovania," pripomenul Ďureje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.